Výborným tipom je Tatranské kultúrne leto 2018. Tatranci pripravili až 64 programov zábavy a umenia.

 

Ako sa v ponuke zorientovať a vybrať si, vysvetľuje dramaturg akcií Ján Bendík:

 

Kultúrne podujatia Vysoké Tatry 2018

 

Hovoríte teda, že toto leto sa po túre nemusím nudiť na hotelovej izbe?
Nie! Oproti minulému roku sme zvýšili počet podujatí na spomínané číslo, teda je z čoho si vybrať. Každý podľa svojho gusta, zastúpené sú takmer všetky žánre.

Na čo chcete špeciálne upozorniť?
Každé zo 64 podujatí má svoje publikum a kvalitu. Môžem ale začať netradičnými umelcami, ktorých nie je u nás ľahké len tak vidieť každý deň.

 

Juaniba a ďalší

Ktorí sú to?
Hneď prvý júlový víkend v Tatranskej Lomnici vystúpia umelci z Lotyšska. Baletné štúdio Freska, cirkusová skupina Jauniba a ďalší. Lotyšskí umelci tu minulý rok zožali obrovský, ale obrovský úspech, preto sme teraz zavolali ich kolegov.

Tatranské kultúrne letoO lytošskom folklóre rozprávala nedávno aj lotyšská Tatranka Inga Zemzale.

Tatranské kultúrne letoAkrobati z Jauniba.

Tatranské kultúrne letoLotyšské speváčky žnú v Tatrách úspech.

 

Zahraniční interpreti sa teda v Tatrách páčia?
Áno, aj. Vystúpi tiež írska folková kapela, mexická huslistka a gitarista z Hong Kongu. Z tohto pohľadu diaľok ma zaujal Up Manila Chorale, miešaný spevácky zbor z Filipín. Na ten sa Tatranské kultúrne leto špeciálne teší.

Majú Filipínci po Európe nejaké turné?
Vystupujú v rámci festivalu Šengenský poludník – Euroorchestras Slovakia. Ide už o 10. ročník festivalu komorných orchestrov, bez ktorého by si už Tatry leto nevedeli predstaviť. Účinkovať budú aj v Košiciach, ktoré sú srdcom festivalu.

 

Altanfest i Tatra Flowers

Festivalov ale Tatry hostia viac?
Áno, divadelný festival Stretnutia, festival alternatívnej hudby Altanfest (pre veľký úspech minulý rok na Altanfeste vystúpi domáca kapela Fanatic aj toto leto), pokračuje i druhý ročník Festivalu Tatra Flowers.

Festival Tatra FlowersZa fotografiu ďakujeme fotografke Zuzke Tengy. Organizátori Tatra Flowers zatiaľ nezverejnili program a miesta podujatí. Oproti minulému roku by sa mali konať tento raz všetky počas jedného dňa.

 

Vystupujú aj originál tatranskí umelci?
Samozrejme, inak by to nemohlo byť Tatranské kultúrne leto! Za všetkých spomeniem divadelný súbor Paľa Bielika, ktorý aj toto leto uvádza premiéru.

O akú hru ide?
Znova ide o komédiu, tento raz s názvom Dva tucty červených ruží. Hru z minulého leta Číňania museli Lomničania viackrát reprízovať, podobnú odozvu čakám aj tento rok.

Máme ešte nejakú vyslovene tatranskú špecialitu?
Divadelný súbor z Kozároviec vytvoril a naštudoval operetu „Vy krásne Tatry malebné.“ Je dosť možné, že ide o prvú slovenskú operetu s témou Tatier vôbec. Ich hry bývajú veľmi výpravné, preto som extrémne zvedavý.

Tatranský OldtimerMartin Mladoň pripravil toto leto Tatranský Oldtimer s hlavnou témou 100. výročia vzniku Československa. 

 

Tatranský Oldtimer

Priestor ma núti položiť už poslednú otázku. Ktoré podujatie ešte spomenieme?
Najradšej by som pokračoval do tej 64-ky, ale ak sa inak nedá, odporúčam prísť na Tatranský Oldtimer. Ide o výnimočný zraz veteránov. Partia Martina Mladoňa ho robí s takým nadšením a fanatizmom, že vo výsledku to vidno a cítiť. Nehovoriac o atrakciách tohto ročníka.

O aké ide?
Tatra 20NW ako jediný zachovaný exemplár bude mať v Tatrách po renovácii svetovú premiéru. Doteraz bola od 80-tych rokov skrytá v garáži. Takýchto pochúťok sme s Martinom napočítali najmenej desať. Môžem predsa len ešte jednu vec na záver?

Nech sa páči …
Chcem upozorniť na slovenské kapely, ktoré možno nie sú známe, ale kvalitou sú výborné. Slovenské rádiá im nedávajú priestor, my to chceme napraviť. Preto sa nedajte odradiť neznámym názvom, ale príďte sa s kapelami zoznámiť!  Zhováral s Tomáš Tišťan. Ak nie je  uvedené inak, autor fotografií Agentúra Mimosa.

 

Ján Bendík
Ján Bendík

 

Tatranské kultúrne leto 2018 – Informácie

– Kde sa konajú podujatia?
O každej akcii informuje plagát, máte tam miesto a čas.
Spravidla ale v mesiacoch júl, august na týchto miestach:

Piatky: Letné kino, Mestský park, Tatranská Lomnica
Soboty: Areál Kúpeľov Nový Smokovec
Nedele: Mestský park, Tatranská Lomnica
Stredy: Areál Sanatória, Tatranská Kotlina

 

Počas podujatí je možné konzumovať pivo, Tatranské kultúrne leto podáva sa aj pravé čapované.

V letnom knihe Tatranská Lomnica ponúkne aj túto českú chuťovku.

 

Kde nájdem kompletný program?

V tlačenom čísle Modrej Lanovky
Kultúrne podujatia Vysoké Tatry 2018
V Tatranskom Dvojtýždenníku
Na webe www.vysoketatry.sk
Na plagátoch a brožúrach v informačných kanceláriách a recepciách väčšiny hotelov.

 

 

Mám komentár: