Hovoria, že je jeden z najkrajších náučných chodníkov v krajine. Je vzdialený len dva kilometre od centra Tatranskej Lomnice, ale takmer nik o ňom nevie. Náučný chodník Pramenisko.
Ukážeme vám, ako sa za pár minút ocitnúť v tatranskej močiarnej divočine.
Tento príspevok je veľmi subjektívny. My z Modrej Lanovky milujeme toto miesto a na texte to badať 🙂 Náučný chodník Pramenisko má jednoducho mnoho lákadiel. Na krátkom úseku zažijete veľmi veľa!
Prečo ísť na Náučný chodník Pramenisko?
Tie najväčšie lákadlá opisuje jeden z jeho zostavovateľov, Igor Stavný, zo Štátnych lesov TANAP-u:
“Ide o horský lužný les, ktorý je najstarší a z dnešného pohľadu ešte dôležitejšie, najzachovalejší v Tatranskom národnom parku.”
Hneď po vstupe za drevenou bránou sa ocitáte akoby trocha v rozprávkovej magickej krajine.
A v letných horúčavách aj v zároveň vytúženom osviežení bez umelej a často aj agresívnej klimatizácie.
Najzachovalejší znamená minimálne dotknutý ľudskými zásahmi. Taký je Náučný chodník Pramenisko.
Tipy Igora Stavného
Čím na prvom mieste pozýva na návštevu Náučného chodníka Pramenisko jeden z jeho autorov Igor Stavný?
„Oproti väčšine plochy národného parku je iný. Miesto známych tatranských kamenných chodníkov, nášho typického smrekového lesa, pásiem kosodreviny sa ocitnene v krajine maličkých jazierok, mokradí, potôčikov alebo iných viac, či menej zvlčených miest.“
Príbeh tatranskej vody
Práve voda rozhodla, akú podobu má dnes Náučný chodník Pramenisko určujúca.
„Je kľúčová. V lokalite kvôli veľmi málo priepustnej vrstve je spodná hladina vody veľmi vysoko. To spôsobuje jej vyššie opísanú podobu,“ spresňuje Igor.
Maličké jazierka, potôčiky, rôzne kanáliky, bažinky, bystriny, v Prameništi si môžete otestovať slovnú zásobu slovenčiny spojenú s vodou, uvidíte zo všetkého niečo.
Čo odporúča neprehliadnuť cestou Náučným chodníkom Pramenisko?
„Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale 3 až 4 metre výškového rozdielu, skadiaľ sa na okolie pozeráte, vám daruje úplne iný vnem, ktorý práve na Pramenisku veru stojí zato.“
Zhora aj zvuk spevu vtákov má iný tón. A ten pohľad, treba sa pootočiť na všetky strany!
Jedna vec je vnímať pokoj fascinujúcej prírody, ale fascinujúce býva, keď ste už na mieste, vedieť o ňom aj rôzne súvislosti . Tie nájdete na náučných tabuliach.
Náučné tabule: päťka
Zostavovatelia stavili na tvorivosť a jednoduchosť, aby vysvetlili veci lákavou formou.
„Mne sa napríklad veľmi páči tabuľa Kameň rozpráva. Položili sme vedľa seba jednu hranatú a okrúhlu žulu, aby ich kontrast zvýraznil príbeh. Ktorý hovorí, ako sa z Lomnického štítu odlomil hranatý kameň a zvyšky ľadovca a vody ho stáročia obrusovali do guľatého tvaru,“ dodáva Igor.
Na príbeh si potom môžete spomenúť pri pohľade na ktorýkoľvek tatranský potok.
Ďalšie tabule prezrádzajú aké vodné živočíchy, kvety a vtáky možno v lokalite stretnúť, ako funguje celý ekosystém tatranskej mokrade.
Pri troche šťastia je možné niektorých pôvodných obyvateľov vidieť aj na živo.
Veľký okruh
Igor odporúča spojiť návštevu Prameniska s predchádzajúcou návštevou Botanickej záhrady. Od nej vyjsť chodníkom k Náučnému chodníku Pramenisko, a potom, okruhom cez lokalitu Kemp prísť a navštíviť aj Múzeum TANAP-u.
Celý okruh trvá dve hodiny. Máte v ňom trocha športu, veľa čerstvého vzduchu a pútavé exponáty.
Okruh z vtáčej perspektívy začína v Botanickej záhrade:Túto mapku nájdete pri vchode na Pramenisko. Možno si ju uložiťť aj v mobile a v prípade potreby nazrieť.
Základné fakty:
1. Pre spomínané charakteristiky bolo Pramenisko vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu. Pomáha pochopiť zmysel známej vety: Les pôsobí ako špongia.
2. Po prekročení vstupu na Náučný chodník Pramenisko sa razom ocitnene v 5. najvyššom stupni ochrany prírody, kde spravidla nie sú možné žiadne ľudské zásahy. Aj s touto vedomosťou si môžete užívať prechod chodníkom.
3. Okrem vodných živočíchov a vtákov môžete vyrušiť diviaka, jeleňa, či medveďa.
4. Náučné tabule sa kvôli ochrane pred poškodením na zimu zosadzujú, avšak návšteve to nebráni. Močariská majú čaro v každom ročnom období. Vždy ponúkajú trocha inú podobu.
5. Ľadovce Tatier ustúpili pred 8 až 10 tisíc rokmi a vtedy začal príbeh Pramenišťa až do dnešnej podoby.
6. Dominantnou drevinou celej zóny je jelša.
7. Náučné tabule sú zámerné inštalované v naklonenom uhle, aby nenarúšali scenérie a výhľady.
8. Pri vchode si možno požičať sprievodcu Náučný chodník pramenisko aj v angličtine a nemčine.
Mlok karpatský, karpatský endemit, má na chodníku svoju sochu v nadživotnej veľkosti.
Južná časť náučného chodníka pripomína ruskú tajgu. Takisto autentická divočina iba na skok od centra Lomnice.
Bolo by možné ukázať ešte desiatky snímok, ale ani pri recenzii filmu nie je dobré vyrozprávať celú pointu. Na Pramenisku na vás čaká množstvo ďalších prekvapení a krásnych pohľadov.
Ako sa dostať ku Pramenisku?
Podľa skúseností práve nájsť cestu na náučný chodník Pramenisko býva často problém, dokonca i pre našincov. preto vysvetleniu trasy venuje o čosi viac pozornosti ako zvyčajne.
Najľahšie je vyraziť spred Botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici. Ak ste autom, na priľahlom parkovisku hotela Titris môžete nechať svojho tátoša.
Zídete „dole“ popri južnom krídle hotela Titris. Vstúpite v smere červenej šípky na tento nenápadný, ale v lete pekne vykosený chodníček:
Na jeho konci zabočíte doľava a vystúpite hore na Golfovú lúku:
Hore na briežku lúky sa ocitnete na chodníkovej križovatke. Smer rovno vedie na cintorín, vy ale odbočíte doprava v smere tyrkysovej šípky:
Potom už len treba prekročiť túto asfaltovú cestu a na konci Barčovej lúky je vchod na náučný chodník Pramenisko:
Pri spomínanej križovatke na cintorín odporúča na chvíľku sa zastaviť a nenechať si ujsť výhľady na Tatry a na Tatranskú Lomnicu „zhora.“
Ďalšie tipy Modrej Lanovky:
– Kyseľ je nádherné ferratové dobrodružstvo na dosah ruky.
– Zažite Štrbské pleso intenzívnejšie a trocha inak!
– Spoznajte život nosičov v Sherpa múzeu Pišta Bačkora