K prechádzke okolo jazera stačí pridať niečo malé navyše. Pár vedomostí, čo sa v tomto takmer mysterióznom jazere všetko odohráva a zážitok máte ihneď väčší, hlbší a farebnejší.

 

Prechádzka okolo Štrbského plesa je sama o sebe fascinujúca.

Hoci bývam v Tatrách a pri jazere som bol mnohokrát, vždy, keď sa naskytne príležitosť, idem znova.

 

Človek sa môže prísť poprechádzať a len tak sa zrelaxovať. Alebo zabehať. Vďaka inštalovaným hrazdám na chodníku dať si i viac do tela.

Vďaka jazeru je to zaujímavejšie, ak by to isté robil na zvyčajnom mieste doma.

 

Ak sa k tomu pridajú obmeny ročných období a počasia, zážitok sa zväčšuje. Prechádzka okolo plesa má inú príchuť v letný tropický deň plný ľudí, inú v panoráme jesenných padajúcich listov a inú v zahmlený upršaný deň, keď na chodníku niet ani nohy.

 

Modrá lanovka teraz k tomu všetkému pridáva ďalšiu kocku do mozaiky, ktorá návštevu miesta ešte viac ozvláštni.

prechádzka
Mnohí prídu k Štrbskému plesu sa len tak poprechádzať. Chodník obieha celý jeho breh.
rozímanieČasť ľudí sa pozastaví a rozjíma. Jazero k tomu priam nabáda.behať pri štrbskom pleseIní využijú okruh na bežecký tréning.
hrazda tatrylnštalované rebriny a hrazdy ponúkajú ďalšie možnosti. Stále pri čarovnom pohľade na jazero.
člnkovanie v štrbskom pleseUž niekoľko rokov sa dá aj člnkovať.

 

Štrbské pleso je atypické, neobyčajné, pre svoje výnimočnosti až mysteriózne jazero, pod ktorého hladinou sa toho mnoho deje. V porovnaní s inými jazerami navyše „udalosti“ prebiehajú pekelne rýchlo.

 

Ak o týchto „veciach“ v jazere viete, samotná všedná prechádzka sa mení na bohatší zážitok. Už len tak nepozorujete jazero, ktoré, opakujem, je samo o sebe krásne, ale aj rozumiete, prečo voda tu a tam nie je taká priezračná, ako inde v Tatrách, viete, ako z neho odteká, hoci odtoky nevidno a desiatky podobných vecí.

Nemusíte sa potápať do vody, aby ste si i pri pešej prechádzke vybavili priamo na mieste všetky tie štrbské záhady.

 

Ja som to zažil pred desiatimi rokmi vďaka Paľovi Kráľovi. Biológovi, ktorý sa už 20 rokov potápa do jazera, aby objavoval jeho tajomstvá.

Ako vtedy začínajúci novinár som s ním urobil rozhovor o veľkej prírodnej kuriozite – rybe síh maréna. Po tomto rozhovore pri všetkých ďalších návštevách jazera som mal širší a väčší zážitok. Tak, ako ho tu opisujem.

záhady štrbského plesaČi už niekto príde pôvodne za tým, či oným účelom, jazero u väčšiny vyvoláva údiv, zvedavosť a obdiv. 

Ľudia, ktorí dnes prichádzajú k jazeru a tiež ich fascinuje príroda, si môžu prechádzku poznaním všetkých tých záhad a kuriozít rovnako obohatiť. Preto som sa k Paľovi Krášovi vrátil, aby mi znova všetko porozprával.

Navyše, po desiatich rokoch sa toho v jazere veľa zmenilo.

Trik je veľmi jednoduchý: ak sa vyberiete k Štrbskému plesu, prečítajte si najskôr tento rozhovor s Pavlom Kráľom.

Prechádzka bude iná, zážitok väčší, … už som spomínal 🙂

Tomáš Tišťan

Mám komentár: