Chata pri Zelenom plese. Gorali, večný tieň, bobry, lopaty a kondička. Život v zime na tatranskej chate je iný. Chatár Tomáš Petrík rozpráva, v čom všetkom.

 

Chata pri Zelenom plese v zime

V zime sa ku Chate pri Zelenemom plese až tak veľa ľudí nevyberá. Nenechajte sa ale pomýliť! Ide o fascinujúcu túru, keď tatranskú divočinu cítiť ešte intenzívnejšie.

Aj pre to ticho a menší počet ľudí.

Ak sa k tomu od Modrá lanovka-ky dozviete pár zaujímavostí zo života chaty, váš zimný zážitok bude ešte bohatší 🙂

 

žltá značka    Časť úseku cesty ku Chate pri Zelenom plese v zime zmení i polohu.

 

Ani jeden slnečný lúč!

Chata pri Zelenom plese v zime zažíva u nás nezvyčajný fenomén, známy skôr z nórskych fjordov. Od októbra do marca na ňu nezasvieti ani jeden slnečný lúč.

„Vtedy si uvedomím, že slnko nie je pre nás len to fyzikálne teplo, ale naozaj aj životodarná energia, ktorá ovplyvňuje naše nálady a elán,“ hovorí chatár tejto chaty Tomáš Petrík.

Jedných dychom ale dodáva, že upadanie do depresií jeho tímu nehrozí. „Hoci slnko nezasvieti, je blízko. Stačí zobrať pásy a vyjsť sto metrov, alebo zísť dole, čo jednoducho kvôli množstvu vecí musíme.“

Tomáša fascinuje „náhlosť“, akou sa na chatu vracia. „Celú zimu nezasvieti a 28. februára akoby z ničoho nič vhupne do kuchyne na celých desať minút a do jedálne ešte na dlhšie.“

 

Hoci je nadohľad, do 28. februára sa Chata pri Zelenom plese nedotkne ani jedného slnečného lúča.

 

Príhoda, na ktorú nezabudnem

Po otázke, na akú zimnú príhodu nezabudne, sa Tomáš Petrík zamyslel, aby zo seba o chvíľu vydal silnú výpoveď.

Tomáš Petrík

„Poriadal sa u nás memoriál na pamiatku poľského záchranára Bartka Olszańskiego. Zavalila ho lavína pri záchrannej akcii týždeň pred svadbou,“ hovorí Tomáš. Jeho vtedajšia nastávajúca Marysza sa neskôr vydala. Dnes má dieťa, na organizovaní memoriálu sa ale aktívne podieľa.

„S manželom a bábom išli na Bielu vodu na lyžiach, zobral som im preto na skútri zhora všetky veci,“ pokračuje v rozprávaní. Ako som ich vyložil, začali sme sa lúčiť. „Podal som im ruku, pobozkal líce a … v tom na mňa Marysza skríkla, že Gorali sa bozkávajú TRZY RAZY, trikrát!“ spresňuje Tomáš Petrík. Na jedno, na druhé líce a ústa. Pridal som teda ďalšie bozky, zasmiali sme sa na tom, nasadol na skúter a vyštartoval ku chate.

 

Mikrosekundy
„A tu úplne náhle pred Šalviovým prameňom „švaclo“ päť stromov. Jeden prekrýval špičku môjho skútra. Nebol to bežný pád stromov, ten som videl viackrát, tu sa odrhlo bralo, bol to moment,“ spomína. Tomáš sa otočil a o minútu bol znova pri Goraloch, plný emócií ďakoval. „Boli to tie tri sekundy zdržania kvôli bozkom, ktoré mi zachránili život, bez akejkoľvek pochybnosti.“ Dnes už s nádychom humoru hovorí, že sú veru dôvody zachovávať ľudové zvyky.

 

   V zime môže byť aj cesta dolu výrazne rýchlejšia. Stačí sa „šmyknúť“ na lyžiach.

BrunoBruno je azda najfotografovanejším psom v krajine. Po účinkovaní v TV reportáži Jána Tribulu mu navyše chodia ponuky na rodičovstvo. Na jar sa však dočká stálej partnerky, ktorá sa na chatu nasťahuje. Samotu predsa nemá nik rád.
   Ak sa na Chatu pri Zelenom plese vyberiete so svojím psíkom, hoc akokoľvek je malý, Bruno sa s ním bude chcieť hrať. 

 

„Nič dokonalejšie ako lopata ešte nevzniklo“

Top činnosťou v zime na chate rpi zelenom plese je „lopatovanie“ snehu. Nejde tu o nejaké zametanie pred dverami, ale razenie 4-kilometrového úseku.

„Cestu ku chate treba prekopať po každom vetre a snežení,“ spresňuje Tomáš Petrík. A nie len tak hocijako. Snežný skúter a jeho sánky potrebujú dokonalú rovnú plochu. Strata kondičky ľuďom z chaty nehrozí.

Skúšali i 20 fréz rôznych druhov. „Dali nám ich tu na testy, ale zistili sme, že pre chatu nič dokonalejšie ako lopata zatiaľ nevzniklo,“ hovorí Tomáš Petrík. Stroje sú totiž navrhnuté na odstránenie snehu od asfaltu. Na chate však kvôli lyžiarom, skialpinistom, hikerom a skútru potrebujú zachovať hrubší snežný povrch.

Skúšali 20 modelov fréz, Chata pri Zelenom plese ale zatiaľ dáva zelenú lopate. 

 

Voda zo Zeleného plesa

Ak si z leta pamätáte nenapodobiteľnú zelenú farbu plesa a v zime miesto nej vidíte len snehové pole, vedzte, že v zime máte časť vody z plesa v čaji, alebo kapustovej polievke. „V lete zachytávame vodu z prameňa z Červenej dolinky, jeho potôčik cez zimu ale zamrzne. Do vodojemu preto teraz čerpáme vodu z plesa,“ vysvetľuje chatár. Zelené pleso a jeho voda je známa extrémnou čistotou. Môže za ňu aj ekosystém potôčikov zo štyroch okolitých dolín, ktorých voda sa do plesa dostáva podzemnými kanálmi.

Tatranský čajTatranský chatový čaj ako prvá pomoc v zime po príchode. Navyše je varený z čírej vody Zeleného plesa. 

 

Kuchyňa v chate má radšej vlastné, ako chémiu

Zima mení aj jedálny lístok chaty. „Kozí šalát ti dnes neponúknem, lebo kozy v zime jednoducho nedoja. Pre ten istý dôvod nemáme v zime ani bryndzové halušky,“ vysvetľuje chatár Petrík. Radšej počká, akoby mal používať potravinové náhrady a polotovary. „Zo zásady robíme všetko z čerstvých surovín a sami. Darí sa nám to na 95 percent, i koláče a štrúdle máme naše,“ povedal Tomáš Petrík. O to viac vás zimné jedlá na chate zahrejú.

kuchyňa Tento pohľad do kuchyne Brnčalky z druhej strany väčšina z nás nepozná.

Ak sa hrozíte éčok, na Chate pri Zelenom plese môžete jesť s radosťou.


Mišo. Rozumie, že kuchyňa je základ. Pozrite si týždenný jedálny lístok Chaty pri Zelenom pelse.
Petrík v kuchyniAk sa v kuchyni usmieva šéf, všetko je v poriadku.
Petríkova kapustnica chutí vskutku ako domáca a miesto 300 ml z jedálneho lístka sa vám v tanieri objaví pollitra. „Keď už niektorí jednotlivci občas šomrú na chatové ceny, chceme, aby dostali za ne to najlepšie a aj veľa,“ smeje sa chatár. Pre mnohých už len ona samotná je veľkou motiváciou vybehnúť hore. 

 

Tomáš Petrík: Je to bobor horolezec

V Zelenom plese zo živočíchov žije len žiabronôžka arktická a, …posledné roky aj bobor. Prvý, ktorý sa nasťahoval, sa stal miláčikom chaty pri Zelenom plese. Do nádržky elektrárne, v ktorej kvôli odtoku takmer nezamŕza voda, sa chodil kúpať. „Užíval si to, predvádzal sa, všetci sme si ho filmovali,“ spomína Tomáš Petrík. O to bola smutnejšia správa nájdenia jeho 26-kilového tela na dne jazera pri výskume.

Teraz sa ale pri chate objavil nový špecialista. „Tento dokonca obhrýza kosodrevinu, pričom bobrom by mali chutiť len listnáče,“ hovorí Tomáš. Vskutku sa zamýšľa a čuduje, čo ho ku chate zlákalo. „Musí byť fanatik turista alebo horolezec, lebo ťahať sa k nám osem kilometrov, kde naozaj okrem pár malých osík nič nemá. V každom prípade sa tešíme na zoznámenie!“

 

papierovačky Tomáš petríkAni Chata pri Zelenom plese sa nemôže vyhnúť papierovačkám.

Chatár má ale výhodu, že od papierov môže utiecť na prestávku priamo do „rozprávky.“ 

 

Z chaty zmizne zvuk agregátov

Čo po zime? Veľkou novinkou Chaty pri zelenom plese sú štyri nové vodné turbíny. „Počas leta tak z doliny zmizne počas dňa zvuk naftových agregátov vyrábajúcich elektrinu,“ oznamuje novinku chatár. Tomášovi sa darí plniť plán obnovy chaty, ktorý si dal pri jej prevzatí pred 7 rokmi. Vynovené sú záchody, jedáleň, kuchyňa, systém skladov, izby pre osadenstvo. Veľký význam prikladá práve poslednému. „Ak bývaš v škaredom, prečo by si mal niečo pekné tvoriť a robiť?“ Chatu najbližšie čaká ešte zateplenie vonkajšieho skeletu a okien. Tie sa naposledy obnovovali ešte v roku 1990.

posteľ ubytovňa Tu sa uchyľuje po smene tím Chaty pri Zelenom plese. Obnova ubytovne pre zamestnancov bola podľa Petríka popri kuchyni najdôležitejšou.

   
Slávny „PUCH“ a skúter sa pri zásobovaní skvelo dopĺňajú. Ako pri topení snehu mení polohu snežná čiara, s ňou sa smerom hore posúva miesto výmeny nákladu z rakúskeho gazíka na skúter, až auto preberie celú trasu.

Tomáš Petrík diskutuje s horolezcom Marošom Kočanom o ich spoločnej vášni. O horolezeckej časti svojho života sa Tomáš nedávno rozhovoril pre magazín eMontana.

Chata pri Zelenom plese: A čo tak na záver rozlúčiť sa zimnou foto idylkou?

 

Môže vás tiež zaujímať:
– Zápisník chatára Petríka: Zo Chamonix rovno k nám
– Ako sa na Zelenom plese objavil anjel?

 

 

Mám komentár: