V Európe zatiaľ nepoznané, ale jednoduché riešenie. Tatry majú nápad, ako zbaviť vysokohorské chodníky ľudských exkrementov. Kto chodí v lete do Tatier, vie o čom je reč.
Je takmer nemožné ísť na nejakú tatranskú túru a nenaďabiť cestou na papierové vreckovky, toaletný papier a ľudské exkrementy.
Ak máte šťastie, tak „iba“ povedľa chodníkov. Niekedy sa však spracované zvyšky jedla objavia priamo na nich a pri nepozornosti i na vašich topánkach.
Tatranka Alena Váradyová hovorí, že ide o veľký problém, ktorý má ale jednoduché, dômyselné a navyše lacné riešenie. Objavila ho v národných parkoch USA.
Alena Váradyová. Trápia ju papierami zamorené tatranské chodníky, má však aj originálne riešenie.
„Ak niečo funguje inde, prečo to nepoužiť doma?“
Problém preto, lebo ľudské exkrementy obsahujú iné fekálne baktérie ako tie od lesných zvierat a ich koncentrácia prináša rôzne riziká. Tatry sú navyše pre svoju menšiu plochu pohorím s nezvyklo hustou koncentráciou turistov.
Nepríjemný je aj estetický dopad problému.
Takýmto „budárom“ sa pri túre v Tatrách nedá vyhnúť. zámerne použila rozostrenú fotografiu z mobilu bez detailov. V teréne žiaľ vidíte a cítite viac.
Človek sa pritom do Tatier vyberá kvôli úplne iným pohľadom a zážitkom.
Alena zdôrazňuje, že v žiadnom prípade netreba viniť ľudí, ktorých na túre pritlačí ľudská potreba.
Mnohí prichádzajú na východiskový bod túr – na parkoviská po viachodinovej ceste v aute. „Že potrebujú na záchod, je úplne normálne,“ hovorí.
Že dnes nemajú okrem úteku do lesa veľa možností, už ale celkom nie je.
Navrhuje preto osadiť špeciálne záchody na vstupných parkoviskách a križovatkách turistických chodníkov, akým je napríklad parkovisko Biela voda, z ktorého sa vyráža na Zelené pleso.
Nové riešenie z národných parkov USA sa nazýva:
Komínové záchody.
„Inováciou, ktorú som nikde v Európe v spojitosti s vonkajšími toaletami nevidela, je práve komín,“ hovorí Alena.
Komíny, aby efektívne plnili svoju funkciu, vôbec nemusia byť vysoké.
Komín na budove toalety odsáva vďaka takzvanému komínovému efektu teplejší vzduch a zápach záchoda do výšky. Dole tak necítiť takmer žiadne pachy a človek sa v záchode cíti pohodlne a nemá zábrany ho použiť.
„Samozrejme, ak na záchod vstúpite minútu po použití iným turistom, úplne to neplatí. Ale celkovo tento systém v praxi neuveriteľne dobre funguje,“ spresňuje Alena.
Komínové záchody sú suché záchody, z ktorých sa nahromadený odpad pravidelne vyváža. Vonkajším dizajnom zapadajú do prírodného prostredia národného parku.
Ak sa dá, Alena s manželom Milošom radi cestujú. Často pritom natrafia na inšpirácie a riešenia problémov, ktoré by sa uživili aj doma. Na snímke v NP Canyonlands v Utahu.
Ďalšie argumenty prečo
Kvôli neexistujúcej kanalizácii vybudovať bežné záchody je vo vysokohorskom teréne nemožné.
Slovenské „festivalové“ plastové búdky by asi tiež Tatrám nepomohli. Pre svoj zápach majú takú povesť, že väčšina ľudí by i tak išla radšej do lesa. Navyše by v národnom parku vyzerali hrozne.
sa opýtala Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u, čo si o riešení myslia a či by ho boli ochotní realizovať. Odpovede si možno pozrieť tu.
Príležitosti by sa mohli chytiť aj veľkí investori v tatranskom cestovnom ruchu.
Do kolónky „Pomohli sme“ a „Spoločenská zodpovednosť“ by si vložili komínový projekt a u mnohých tak získali plusové body.
USA majú v Európe povesť krajiny, ktorá nie je veľmi ekologická. Veľké autá s veľkou spotrebou, spochybňovanie klimatických zmien a podobne.
Alena hovorí, že realita je ale iná. Sú oblasti, v ktorých sú pred nami.
Každý národný park má niečo svojské a úchvatné. „Tvár zo skál“ v NP Arches v Utahu.
Slávne americké bizóny Yellowstonskom NP. Zubrov, ich európskych príbuzných bolo pred pár rokmi možno vidieť aj v Tatranskej Lomnici.
„Napríklad 30 metrov od rieky, alebo iného vodného zdroja sa neodporúča ísť čo i len na malú potrebu,“ hovorí Alena. Dôvodom je vplyv týchto látok na prírodu. Tieto informácie získala od dcéry, ktorá počas študijného pobytu v americkom Colorade pracovala na téme života miestnych riek a vodných zdrojov.
„Vtedy som si uvedomila riziká nášho správania i dôvody toho, prečo sa ekologicky mysliaci a cítiaci ľudia bránia výskytu ľudských exkrementov vo voľnej prírode. Ihneď som si to dala do súvisu so situáciou doma v Tatrách. Nie je lichotivá, a preto si myslím, že má zmysel otvoriť túto tému a hovoriť o riešeniach,“ povedala.