Prečítať si program Tatranských Vianoc na plagátiku je jedna vec, a rozhovor, čo o ňom hovorí jeho dramaturg Jano Bendík, druhá.

Plagátik prezradí dátumy a miesta vystúpení, Jano Bendík zase všetko ostatné! Pikošky a zaujímavosti, ktoré treba vedieť!

 

Vianočných programov v Tatrách je celkom dosť, čo spomenieme ako prvé?
Už zajtra (v stredu trinásteho) o 18.00 hodine nám v altánku v parku v Tatranskej Lomnici zaspieva koledy sto tatranských detí. Čo sa týka počtu detských spevákov, ide o mestský rekord, ale nie je to jediná výnimočnosť podujatia.

Aké sú ďalšie?
S tými istými koledami vystúpia o tej istej hodine deti v ďalších 20-ich mestách krajiny. Zapojili sme sa do projektu „Slovensko spieva koledy“, ktorý k nám prišiel z Čiech. Na pódiu v Lomnici sa zídu deti zo všetkých tatranských škôl, pre mnohé vystupovať pred publikom bude ich prvá skúsenosť.

Aj keď ide o celoslovenský projekt, viem, že vo vystúpení je ešte jeden originálny tatranský vklad …
Ak myslíš, že hudbu ku koledám zaranžovali naši učitelia Vlado Rac a Silvia Bombárová Zoričáková, tak to je práve to úžasné. Sám som zvedavý, aké odtiene budú mať tóny známych kolied.

Milujem lomnický park, už si predstavujem tú romantiku, sneh, hudbu, spev …. mám dobré očakávania?
No, sneh nevieme úplne garantovať (smiech), ale mal by byť. A to ostatné, park je na spievanie kolied bezpochyby pekné čarovné miesto.

 

Riaditeľka Základnej umeleckej školy Silvia Bombárová Zoričáková (na dolnej snímke s mikrofónom) ostala projektom „Slovensko spieva koledy“ nadšená. Vysvetľuje, prečo.

 

1. Robili sme už viacero takýchto vystúpení, ale v takejto veľkosti sto detí ešte nikdy. Prinieslo to výzvu a kopec veselých momentov.

2. Koledy dali  dokopy množstvo ľudí, v prvom rade učiteľov našej zušky, ktorí sme inak rozptýlení po Tatrách a niekedy sa navzájom dlho nevidíme. Ukázali ich nadšenie pre takéto nezvyčajné veci, učitelia sa vyslovene do toho vrhli.

3. Takisto tri základné školy, Lomnica, Hágy a Smokovec. Deti týchto niekoľkými kilometrami oddelených škôl sa navzájom spoznali.

4. Spojili dokopy rodičov, ktorí sa prídu pozrieť na koncert. Každé dieťa bude doprevádzať aspoň jeden, v mnohých prípadoch prídu ale aj starí rodičia a širšia rodina. Publikum teda už minimálne presahuje 150 ľudí.

5. Projekt vyvolal záujem o našu umeleckú školu, čo veľmi teší najmä v dobe, keď deti majú rôzne iné záujmy. Tri deti po skúsenosti s nacvičovaním sa chcú do našej zušky prihlásiť. Úžasné!

6. Aj pre vzdialenosť a termín v strede týždňa niektorí rodičia najskôr nedali súhlas účasti svojich detí na vystúpení. Keď tie ale videli, ako ich spolužiaci nacvičujú, s plačom doma prosili, aby predsa len mohli ísť. Rodičia nakoniec samozrejme súhlasili (smiech).

7. Zaznejú keyboard, flauta, husle a jeden z učiteľov na poslednú chvíľu žiadal pripojiť sa s akordeónom. Nuž, vyhoveli sme mu.

Spev nadchýňa našťastie nielen v televíznych šou . Po nácvikoch na štvrtkové vystúpenie sa tri deti dokonca prihlásili do tatranskej zušky. Držíme palce v ďalšej umeleckej kariére!
ZUŠ Tatranská Lomnica

 

… pokračuje rozhovor s Janom Bendíkom.

Čím pokračujú kultúrne Vianoce ďalej ?
Od piatku (15.decembra) až do nedele môžeme navštíviť Vianočné trhy pred hotelom Lomnica. Vianočný trh je akcia so všetkými svojimi chuťami a vôňami a k tomu v Tatrách každý deň jeden koncert navyše.

Aké koncerty to budú?
Takto, ešte treba povedať, že s organizovaním trhov začal minulý rok hotel Lomnica a my ako mesto sa teraz pripájame, s menšou časťou programu im v spoločnej spolupráci trocha pomáhame.

Prvý koncert dvojice Svetlana Rymarenko a Juraj Zaujec začína v piatok o 18.00. Svetlana je známa zo zoskupenia Fragile a Juro vzišiel ako hviezda z televíznej šou Hlas Česko-Slovenska.

Druhý koncert pokračuje v sobotu?
Áno, už o 17.00. K trhu, klobásam a kapustnici patrí ľudová hudba. V Lomnici pri Lomnici si vypočujeme skupinu Stana Baláža a Folklórny súbor Raslavičan.

Do tretice, aký koncert nás čaká v nedeľu?
Pozor, z trhu v Lomnici sa presúvame do kostola svätého Petra a Pavla v Novom Smokovci. O 16.00 v ňom vystúpi spevácky zbor Csermely z Košíc. Pre mňa je najväčším lákadlom kombinácia akustiky kostola a nápadu zaspievať vianočné piesne vo viacerých jazykoch.

Koľko sa ich vystrieda?
No, počítajme: angličtina, francúzština, nemčina, maďarčina, čeština a slovenčina.

Váhate? Takto znie spev Alfreda a Nataschi. V Tatrách naživo s hudbou bez playbacku.


Koncertov nikdy nie je dosť, kto zaspieva na tohtoročnom hlavnom koncerte?
Vianočný koncert Exclusive sme umiestnili do Teniscentra v Taranskej Lomnici, aj kvôli kapacite, aby ho videlo čo najviac ľudí. Bude to na Slovensku známa a žiadaná nemecko-americká dvojica Natascha Wright a Alfred McCrary. Začína o 19.00 v utorok 19. decembra.

Všimol som si, že ich budú hudobne sprevádzať Popradčanky zo zoskupenia La Speranza. Čo tým sledujete?
Trvali sme na tom, že nechceme žiadny polovičný playback, teda originálny spev a hudbu z pásky. O to viac, znova subjektívne poviem, že sa na koncert teším.

ján bendíkJano Bendík do Tatier nepozýva kapely, ktoré chcú hrať na playback. Hoc i len polovičný.

 

Môže byť tak zaujímavý aj pre tých, ktorí Nataschu a Alfreda už videli, ale bez originálnej kapely?
Áno, aj. Pozvaní sú všetci. Tak ako na všetky programy Tatranských Vianoc, ani na tento netreba platiť vstupné, čo je druhé lákadlo našej tatranskej verzie koncertu.

Ako vianočný darček to poteší, koľko inak stoja koncerty Natasche a Alfreda?
Cena v ostatných slovenských mestách bola jednotná, 15 eur.

Čím sa zakončia Tatranské Vianoce?
Podujatí je naozaj viac, nechcem prehustiť informácie. Neurobí k tomu Modrá lanovka radšej druhý článok?

Modrá lanovka hovorí, že áno 🙂

 

 

Mám komentár: