Tatranské kultúrne leto 2017 skončilo. Vieme sa tak pozrieť na niektoré zaujímavé čísla tohto veľkého cyklu podujatí. Hodnotenie a komentár môžete pridať aj vy.

 

Trinásty ročník priniesol rekord v diváckej návštevnosti. Programy oslovili 18 500 ľudí. Minulý rok ich pre zaujímavosť videlo 15 500, v predminulý o tri tisíc menej.

FanaticPri 57 programoch je to v priemere 366 fanúšikov zábavy a umenia na jedno vystúpenie. Na pódiu zahrala aj domáca kapela s legendárnym príbehom Fanatic.

 

Medzi podujatia sa podarilo zaradiť štyri festivaly. „Hovoríme o divadelných stretnutiach, Šengenskom poludníku, kde sa predstavili mladé orchestre, a hudobných Altan Fest a Tatry Flowers,“ upresňuje dramaturg TKL Ján Bendík.

Veľký ohlas si získal Tatranský Oldtimer Martina Mladoňa, Tatranské letné kino, či charitatívna Tatranská letná dražba.

Martin MladoňMartin Mladoň s nápadom priniesť veterány do Tatier trafil klinec po hlavičke. Záujem ľudí bol obrovský. 

 

Dramaturgovia vsadili na rôznorodosť. Kým minulý rok TKL prinieslo 16 žánrov umenia, toto leto ich bolo 22. „Sa to nezdá, že až toľko, ale keď počítame, treba spomenúť divadlo, big beat, pop-rock, folklór, country, retro hudba, rock and roll, symfonická hudba, ľudová hudba, tanečná hudba, zborový spev, jazz, dychová hudba, film, folk-rock, moderný tanec, balet, artistické umenie, blues, drum show, jive/swing a ska/reggae,“ dodal Bendík.

Divadlo CommediaDivadlo Commedia. Pozrieť si Dona Chichota po túre môže byť zaujimavejšie ako ísť len na pivo.

 

Najlepšia odmena pre kapelu
Podľa Bendíka pre dramaturgov sú tieto záverečné hodnotenia veľmi dôležité. „Lebo podujatia robíme pre divákov a len oni nám vedia ukázať, či sme sa s výberom a konceptom trafili. Tohto roku napríklad žiadali množstvo kapiel po koncerte o ich CD, dokonca aj také, ktoré ho nemali.“


Tatranci sa nebáli nasadiť ani experimentálne žánre. Carpet Cabinet u fajnšmekrov zožal úspech. Ku koncu sa sa zaplnili aj sprvoti prázdnejšie lavičky.

 

Už myslia na budúci rok
Organizátori už myslia na budúci ročník. „Pohrávame sa s myšlienkami zmeniť hodinové programy na celodenné, kde by najmä rodiny s deťmi nenašli iba kultúru, ale popri nej aj iné letné možnosti trávenia času so svojimi najmenšími,“ povedal Jano Bendík. Modrá lanovka drží týmto plánom palce.

MaguráčikVidíme sa na 14. ročníku? Jasné!

 

Článok Modrá lanovka zverejnenila 6. septembra 2017. Z dôvodu priority nadčasových článkov ho neskôr presunula na spodok takzvaného feedu. Ostáva však plne k dispozícii čitateľom 🙂

 

Mám komentár: