Úprimný dramaturg Jano Bendík nazýva tento víkend hudobnou topkou celého Tatranského kultúrneho leta. Svojim rozprávaním o štyroch koncertoch navnadil aj Modrá lanovka-ku.

Teda top, čo sa týka bežných víkendových programov. Čaká náš ešte totiž záverečný festival Tatra Flowers.

 

V júni a júli sme zažili veľa koncertov a vystúpení. Čo nasleduje v auguste?
Znova veľa zaujímavého, chcel by som ale začať jednou praktickou informáciou.

O čo ide?
V auguste sa časy podujatí kultúrneho leta posúvajú o hodinu dopredu. Letné kino tak bude začínať už o 20.00, víkendové programy v Tatranskej Lomnici o 15.00 a v Novom Smokovci o 18.00.

Prečo táto zmena?
V auguste sa už skôr stmieva a aj keď tento týždeň to nepotvrdzuje (smiech), takisto, hoci sú stále teplé dni, večer býva chladnejšie.

Ok. Čím Tatranské kultúrne leto odštartuje august?
Bude to letné kino snímky Orol Eddie v piatok štvrtého o 20.00 v altánku v parku v Tatranskej Lomnici. Ide o komédiu s vysokou pravdepodobnosťou smiatia sa až rehotania nahlas.

Čo nás rozosmeje?
To je práve to zaujímavé, téma je trocha tatranská. Eddie Edwards bol z tých športovcov, ktorý sa na olympiáde chceli najmä zúčastniť. Ak ste ale nešikovní práve v disciplíne v skokoch na lyžiach, prináša to množstvo groteskných situácií.

Čo nás čaká v sobotu a nedeľu?
Poviem, že tento víkend je pre mňa úplný hudobný vrchol nášho kultúrneho leta, čo sa týka víkendových programov. V sobotu piateho o 15.00 v altánku v Lomnici a 18.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec vystúpi cimbalová Ľudová hudba Prešovčan so speváčkou Petrou Humeňanskou.

Hovoríme o známej Petre zo superstar?
Áno, ale vedy sa písal rok 2005 a dnes je Petra už inde. Je najmä herečkou, muzikálovou herečkou, ktorá hrá v Národnom divadle, Novej scéne, či Radošinskom naivnom divadle a hrá veľmi dobre. Veľkým dôvodom prísť je ale aj ĽH Prešovčan.

Ľudová hudba PrešovčanĽudová hudba Prešovčan

V čom je táto partia výnimočná?
Z ľudových hudieb je jedna z najlepších, aj podľa ocenení na hudobných súťažiach. Nech si o nich myslíme čo chceme, veľa vedia naznačiť. Výnimočné v Lomnici bude, že nebudú hrať iba ľudovú hudbu, ale aj bloky francúzskej, filmovej hudby, latino, slovenských hitov, ale! To všetko v cimbalovom prevedení, na čo sa neuveriteľne teším.

Čo nám prinesie nedeľa?
V nedeľu šiesteho na rovnakých miestach a časoch ako v sobotu znova niečo podobné a unikátne. ĽH Stana Baláža a jazzové AMC Trio (Na úvodnej snímke hore) predvedú a zahrajú fúzie ľudovej hudby a jazzu.

ĽH Stana BalážaBalážovci si tentoraz netradične zahrajú s jazzmanmi.

Je to vôbec možné? Ako to vzniklo?
Kapely sa stretli na jednom koncerte a jazzmani si uvedomili, že majú veľa prvkov východoslovenskej ľudovej hudby vo svojich skladbách. Tak dostali chuť na tento projekt. Znova, ide o špičkové kapely vo svojich žánroch, pri AMCéčku dokonca na európskej úrovni.

Naozaj?
Ak niekto obdrží ocenenie za najlepší album roka (One Way Road To My Heart, rok 2013) v Radio_Head Awards, dovoľuje mi to používať tieto slová. Kapelu som už však počul aj z ich piatich cédečiek a po tomto už vôbec nemám zábrany používať tento prívlastok (smiech).

Modrú lanovku si na prvý víkend celkom navnadil. Čo zažijeme ten druhý augustový?
V piatok jedenásteho o 20.00 začíname letným kinom v altánku v parku v Tatranskej Lomnici najnovšou verziou snímky Kniha džunglí. Skalní fanúšici tohto príbehu ju tak budú mať možnosť porovnať s predchádzajúcimi.

Sobota a nedeľa bude patriť hudbe?
Sobota o 15.00 v altánku v parku v Lomnici a o 18.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec zahrajú Mince vo Fontáne. Pop-rocková kapela z Liptovského Mikuláša, ktorú osobne odporúčam.

Prečo?
Chlapi už majú niečo za sebou, napríklad päť štúdiových albumov. Začínali ako folkáči a vyhrávali rôzne country festivaly, napríklad Strunobranie či slovenskú časť známej Porty. Až sa postupne rozhodli skúšať ďalšie veci a vzniklo to, čo uvidíme túto sobotu.

Čo nás čaká v nedeľu?
Niečo podobné ako minulý víkend s rôznymi žánrami v cimbalovom podaní. Teraz ich ale trenčianskoteplická kapela Dua Vente podá v komornej klasickej verzii. Trinásteho augusta v klasickom čase o 15.00 v altánku v parku v Tatranskej Lomnici a o 18.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec.

Tatry tieto fúzie nejako zaujali, dobre hovorím?
Niet sa čo čudovať, ak poznáš nejakú známu pieseň, hit a počuješ ho v inom a dobrom prevedení, je to pre mnohých ľudí veľký zážitok.

Treba ešte niečo povedať?
Poželať si, aby nám vyšlo počasie. Presnejšie zaklopať na drevo, lebo doteraz nám vychádza v ústrety skvelo.

 

Mestský park v Tatranskej Lomnici so svojím altánkom sa nachádza na druhej strane hlavnej cesty oproti Hotelu Lomnica. Ten je v samom centre Lomnice a vidno ho zo všetkých strán.

Kúpeľe Nový Smokovec nájdete rovnako ľahko. Na druhej strane hlavnej cesty oproti najväčšiemu smokoveckému kostolu Svätého Petra a Pavla.

 
 

Článok Modrá lanovka zverejnenia 6. augusta 2017. Z dôvodu priority nadčasových článkov ho neskôr presunula na spodok takzvaného feedu. Ostáva však plne k dispozícii čitateľom 🙂

 

 

Mám komentár: