Tatranský divadelný festival Stretnutia. O programe a o tom, ako sa zo skromného nápadu postupne zrodila sympatická, až kultová tradícia, rozpráva dramaturg Tatranského kultúrneho leta Jano Bendík.

 

Aké narodeniny oslávi festival cez víkend?
No, ťažko je tomu aj veriť, ale hovoríme už o 14 ročníku.

Ako vznikol festival? Kto prišiel s nápadom?
Ochotnícke divadlo bolo v Tatrách vždy silné, malo a má oddaných nadšencov. Festival začalo poriadať lomnické Združenie Tatrathália – Divadlo Paľa Bielika, keď prezentovali vlastné hry a pozývali ďalšie súbory.

Ako sa uchytil?
Publiku sa jednoducho zapáčil, až podujatie začalo naberať trocha väčšie rozmery. Preto od tretieho ročníka začal na organizácii spolupracovať s vtedy novým oddelením kultúry mesta Vysoké Tatry.

Oplatilo sa spojiť sily?
Jednoznačne. My máme organizačno-technické know-how a po metodickej stránke ostáva súbor, najmä cez svoju vedúcu Alenku Čechovú, pre festival veľkou pomocou. Najdôležitejšie sú ale výsledky. Veľmi si cením, že pre miestny tatranský súbor je festival impulzom a motiváciou, aby uvádzali a študovali stále nové a nové hry.

Aké predstavenia uvidíme teraz?
Je tu jedna zmena oproti avizovanému programu na vytlačených plagátoch. Pre náhle pracovné povinnosti festival neodštartuje už spomínané domáce Divadlo Paľa Bielika so svojou hrou Číňania. Do divadelnej klubovne kina Tatry na 14. júla o dvadsiatej sme ale pozvali Vlada Benka z divadla Commedia so svojou monodrámou Pastier. V takejto situácii to považujeme za viac ako dobrú náhradu.

Hru Číňania bude možno vidieť?
To je druhá, tá dobrá časť správy. 25. augusta.

Festivalu patrí aj sobota a nedeľa. Aké hry nás čakajú?
V sobotu pätnásteho o 21.15 diváci uvidia v altánku v parku v Tatranskej Lomnici najnovšiu hru Divadla Commedia Don Quichot a Sancho Pancha. Upozorniť chcem na Vladislava Vaľka, ktorý hrá Dona Quichota, lebo podľa mnohých sa výzorom na neho dosť ponáša. Takisto dlhé roky žil v Tatranskej Lomnici, ďalší dôvod navyše prísť.

Podľa niektorých Vaľkovi sadla úloha Quichota aj vizuálne.

Ktorá hrá zakončí festival v nedeľu?
Na nedeľu máme až dve hry. O 16. hodine v altánku v parku v Tatranskej Lomnici myslíme aj na deti, aby sa zabavili a zahrali. Prešovský súbor Na doske je v tomto skvelý, pripravil bláznivú interaktívnu klauniádu, kde s detským publikom herci intenzívne komunikujú a najmä sa veľmi nasmejú.

A druhá hra?
Znova hrajú Prešovčania, tento raz ale z Divadla DrAK. O 19. hodine v Kúpeľoch Nový Smokovec zahrajú slovenskú klasiku Kubo. Od televíznej veselohry sa ale chcú ako dobrí divadelníci odlišovať a preto v hre uvidíme množstvo naživo spievaných piesní s takisto živým hudobným doprovodom.

Zabudli sme sa na niečo opýtať?
Okrem divadla sme do víkendového programu kultúrneho leta vsunuli ešte jeden koncert. Kto pozná country, pozná Romana Vitkovského. V Tatrách ale zahrá netradične aj s kapelou, na čo sa ja napríklad veľmi teším.

Kde a kedy?
Kúpele Nový Smokovec v sobotu 15.júla o 19.00.

 

Článok Modrá lanovka zverejnenia 1. júla 2017. Z dôvodu priority nadčasových článkov ho neskôr presunula na spodok takzvaného feedu. Ostáva však plne k dispozícii čitateľom 🙂

 

Mám komentár: