Slovenská verzia filmového festivalu Banff World Tour sa zo Smokovca sťahuje do Tatranskej Lomnice. Filmy možno vidieť 28. decembra o 16.00 v Teniscentre hotela Simi.

 

Reakcie ľudí na premiéru Festivalu horských filmov Banff v Tatrách boli také povzbudivé, že partiu okolo Roba Gálfyho ani nenapadlo nepokračovať druhým ročníkom.

Nadšenci filmov o horách sa tak po roku znova stretnú 28. decembra. S jednou zmenou, projekcie sa sťahujú zo Smokovca do krytej haly Teniscentra v Tatranskej Lomnici.

Festival Banff Lomnica

Festival ponúka 11 snímok v dvoch filmových blokoch. Pri Banff World Tour ide o filmy, ktoré najviac bodovali a vyhrávali na materskom festivale v Kanade.

 

Lyže, ľadová voda a snowboardy

„Na navnadenie môžem napríklad spomenúť film 2,5 milióna. Rozpráva príbeh Aarona Ricea, ktorý sa rozhodol utiecť z preplnených lyžiarskych stredísk zlyžovaním 2,5 milióna stôp (762 tisíc výškových metrov) v divej prírode, čo je 200-krát výstup na Mount Everest zo základného tábora,“ hovorí Robo Gálfy, otec myšlienky priniesť Banff do Tatier.

Film Johanna zase ukazuje, ako sa aj do 4-och minút zmestí pútavý príbeh. Konkrétne o potápaní bez kyslíkovej masky v ľadovej vode. Snowboardistov poteší film Tsirku o troch fanatikoch, ktorí sa rozhodli zísť rovnomerný ľadovec na hraniciach Aljašky a Yukonu.

Peter Hámor      Róbert Gálfy      Dáša Lučivjanska
Hámor                                  Gálfy                                 Lučivjanská

 

Pýtajte sa Hámora

Tatranský Banff ale nie je len o filmoch. Populárne je rozprávanie známych hostí. „Tento raz príde horolezec Peter Hámor hovoriť o Korune Himalájí, teda o výstupe na 14 osemtisícoviek sveta. Podstatné je, že slovo sprevádzajú obrázky a najmä možnosť klásť Petrovi rôzne otázky,“ spresňuje Robo. Minulý rok malo napríklad veľký ohlas rozprávanie o histórii skialpinizmu v Tatrách.

 

Stretnúť kamarátov z hôr

Riaditeľka organizačného výboru festivalu Dáša Lučivjanská zdôrazňuje ešte jeden moment, ktorým ju akcia púta. „Všimli sme si, že ľudia si užívajú aj prestávky medzi blokmi, lebo sa môžu stretnúť s kamarátmi z hôr, ktorých možno nevideli aj polroka. Porozprávať, čo je nové, zaželať si veselé sviatky,“ hovorí.

Horský film              Na Banffe sa nenudíte ani počas páuz medzi filmami.

Spolu s Robom hovoria o dobrom pocite. „Aj keď ide o niekoľkodňovú fušku s prípravou, radosť ľudí na konci z programu a stretnutí stoja zato.“

Aj tentoraz čaká návštevníkov tombola o rôzne športové a gastronomické ceny. Tí, čo sledujú trendy v športovej móde a vybavení, si pozrú výstavu noviniek značiek Patagonia, Ski Trab, ABS Airbag a Dynastar. Stretnúť sa a prehodiť slovo bude možné aj s českým himalájistom Jozefom „Pepinom“ Šimůnkom.

 

Praktické informácie:

Kde kúpim lístky?

  • Intersport Gálfy Horný Smokovec
  • Intersport Gálfy OC Fórum Poprad
  • Recepcia Hotel Simi – Teniscentrum Tatranská Lomnica

Koľko stojí lístok?

  • Predpredaj 5 eur
  • Pri príchode na festival 7 eur.

Kedy začína festival?

  • O 16.00 hodine 28. decembra 2018

Kde sa koná Festival?

Teniscentrum Hotel Simi Tatranská Lomnica

Filmový program:

Backyards, 2.5 Million, Where the Wild Things Play,
The Last Honey Hunter, Imagination, Johanna, Imagination, Loved By All, DreamRide, Tsirku, Stumped ((koniec rámčeka))

Fotografie v článku: Richard Droker, CC2.0 Flickr.com, Oliver Ondráš, Archív Roba Gálfyho, Tomáš Tišťan

Mám komentár: