Potešiť sa pohľadom na Tatry sa dá, aj keď nie ste v Tatrách. A nemusia to byť len fotky. Známy výtvarník Ľubomír Korenko otvoril v Poliankove novú výstavu Farby v pohybe.

Obrazy nás nadchli, a preto vám o nich porozprávame 🙂

Ľubovi (na titulnej snímke) sa podarilo urobiť rozruch už na jeseň v roku 2019, keď v Poliankove inštaloval obrazy v takzvanej „rozšírenej realite“. S grafikom Ľubošom Bukovinským dával touto digitálnou technikou maľbám ďalší príbeh.

„V umení išlo o úplnú novinku, dovtedy rozšírenú realitu používali skôr architekti a marketéri pri prezentácii projektov,“ spomína kurátor digitálnej galérie Poliankovo v Tatranskej Polianke Marián Bizub.

Prístupná ostáva aj staršia časť výstavy s digitálnymi prvkami rozšírenej reality. Tatry sa zrodili z mora, preto tá veľryba 🙂

Deti ostali nadšené

Rozšírená realita funguje jednoducho. Pred obraz priložíte tablet, na ktorom sa vám jeho pôvodný motív „rozhýbe“. Pri štíte začnú padať kamene, medvede začnú behať, dievčatá v krojoch tancovať, … a tak ďalej. „Veľmi to oslovilo deti, ohlasov boli desiatky. Asi aj preto, že táto technika silno prebúdza fantáziu,“ hovorí Ľubomír.

Ľubo Korenko otvoril novú výstavu. Dominujú jej tatranské motívy, vrátane zvierat a endemických rastlín.

Tatry do farieb

Dnes dva roky po uvedení rozšírenej reality Korenko na mieste otvára ďalšiu výstavu. „Vedľa tej prvej sa nachádzal sklad. Povedali sme si, prečo ho radšej nepremeniť na ďalšiu výstavnú miestnosť?“

Avšak tento raz, aby dal Ľuboš veci do pohybu, sa upäl k vlastnej technike bez digitálnych prvkov, ktorú zdokonaľoval rokmi tvorby od vysokej školy.

„Jej základom sú popri farbách umelecké lepidlá. Vďaka nim viem dať obrazu výraznú štruktúru, viac vrstiev. Tie potom jasnejšie vyjadrujú pohyb, ale napríklad i náladu z počasia, chvíľkovú atmosféru miesta a mnoho iných vecí,“ pokračuje Ľuboš.

Spoznávate?

Pred, alebo po túre

Mohli by sme tu Ľubošov výtvarný rukopis ďalej opisovať do hĺbky, ale najlepšie je sa v Tatranskej Polianke zastaviť a obrazy vidieť na vlastné oči. Niektorí tak robia pri káve pred túrou na Sliezsky dom, iní naopak po zostupe.

Práve vtedy niektorí dostanú chuť odniesť si obraz so sebou domov. „Je to možnosť, ako si dopriať potešenie z Tatier aj doma, vlastne preto Tatry maľujem,“ vyznáva sa Ľuboš.

Originálna Korenkova technika prináša výnimočný zážitok. Od klasík k abstrakcii.

Pomôžete k vzniku ďalších obrazov

Výstava je predajná, preto získať obraz nie je problém. Pritom netreba mať zlé svedomie, že o pekný pohľad ochudobníte ďalších návštevníkov Poliankova.

„Presne naopak, predaj obrazu mi umožní venovať čas tvorbe ďalšieho tatranského motívu a priniesť niečo nové,“ hovorí Ľuboš. Tu je rozdiel oproti staršej časti výstavy s rozšírenou realitou. „Tam kvôli digitálnym prvkom treba po kúpe obrazu vytlačiť kópiu,“ smeje sa výtvarník.

Žriedlo nápadov v Poliankove je nekonečné, Ľubo pomohol vytvoriť aj sústavu vodných mlynčekov vedľa budovy.

Lezie a potom maľuje

Ľubove Tatry na obrazoch sú vskutku výnimočné a originálne. Ak sa zamýšľate, čím všetkým to je, treba spomenúť azda ešte jeden dôvod. V tatranských výškach sa Ľubo ocitá často. „Som aj lezec, nie extrémny, ale lano so sebou do hôr beriem,“ opisuje pozadie zrodu výtvarných myšlienok. Najradšej vyráža do Tatier mimo turistickej sezóny, keď sú „prázdnejšie“. „To je tá výhoda života v Poprade, rozhodnete sa ísť a na druhý deň ste tam.“

Mám komentár: