Plagáty kultúrnych podujatí nepovedia úplne všetko. Detaily a „pikošky“, aby ste si vedeli lepšie vybrať, prinášajú rozhovory Modrá lanovka so šéfom Tatranského kultúrneho leta Jánom Bendíkom. Tento je o posledných dvoch júlových týždňoch.

 

Máme pred sebou dva posledné júlové týždne. Bude sa dať v Tatrách v tomto čase po náročnej túre nejako zabaviť?
Samozrejme, dokonca veľmi dobre. Je toho viac.

Tak poďme na to. Aký koncert otvára prichádzajúcu dvojtýždňovku?
Heľenine oči. Budem znova subjektívny, ale ide o výbornú a originálnu multižánrovú kapelu z Prešova. Navyše, aj miesto a okolnosti koncertu sú tentoraz veľmi netradičné.

Kde budú hrať?
Priamo, ale priamo na futbalovom ihrisku v Tatranskej Lomnici v piatok o 19.00.

Prečo na trávniku?
Lomničan Roman Chodníček ako zanietený futbalista zorganizoval futbalový turnaj žiakov. Ide o peknú a veľkú akciu a koncert s ďalšou zábavou sa k nej hodí. Prídu mužstvá typu Spartak Trnava a FC Nitra. Zábavu tiež osvieži Trio Magores z Hornej Dolnej. Oplatí sa prísť s deťmi, tiež ich tam čaká veľa atrakcií.


Z tohto plagátika rozveseného po tatranských uliciach sa možno dozvedieť aj súpisku turnaja. 

 

Po koncerte, ak sa vydarí, sa často ľuďom nechce ísť hneď domov. Vieme že ste po Heľeniných očiach ešte niečo pripravili. Čo?
Áno, o 21.00 v ten istý piatok stačí od ihriska prejsť trocha vyššie k Altánku v mestskom parku, kde premietame v našom letnom knihe českú romantiku Bezva ženská na krku. Letné kino má jednoducho inú atmosféru pod holým nebom, aj kvôli tomu čapovanému pivku, ale nielen preň.

Piatok vyzerá celkom plno, z čoho si môžeme vybrať v sobotu a nedeľu?
V sobotu 22. júla o 16.00 v parku v Tatranskej Lomnici a o 19.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec zahrá pop-rocková kapela Star Band z Popradu.

Tí, čo túto kapelu nepoznáme, čo nám o nej poviete?
Ako jediná kapela z programov celého leta hrá výlučne prevzaté songy slovenskej pop-music. Je veľká časť ľudí, ktorých zabavia práve najväčšie hity rôznych interpretov naživo. Preto na naše pódiá prichádzajú títo Popradčania.

Čo môžeme zažiť na druhý deň v nedeľu?
Znova zaznejú tóny, ale úplne – úplne iné. O 16.00 v Altánku v parku v Tatranskej Lomnici a o 19.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec zahrá skupina Jamadan. Skupina prezentuje bubnové africké rytmy z krajín západnej Afriky ako Guinea a Mali. Všetky bubny sú autentické, priamo z Afriky. Ja sa veľmi teším.

Z čoho si môžeme vybrať posledný júlový víkend?
V piatok 28.7. o 21.00 začíname žánrom detskej fantasy v našom letnom kine v Altánku v parku v Tatranskej Lomnici. Film sa volá Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej. Pre letné kino vyberáme zásadne nové filmy, ktoré ešte nikdy neboli v televízii.

Po filme v Tatrách často prichádza muzika. Aká tento raz?
V sobotu 29. júla najskôr v Tatranskej Lomnici v Altánku v parku o 16.00 a večer o 19.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec zahrá lučenecká kapela Mr.56. Nefalšovaný, čistý, bez žiadnych aranžmánov a prídavkov nejakej hudobnej fusion, ich zvuk je iba rock and roll. Kto je rocker a je otvorený novým veciam, vie kam má ísť.

Na druhý deň v nedeľu?
Presne na tých istých miestach a časoch nás čaká dychová kapela Popradčanka so svojimi evergreenmi. Napriek tomu, že dychovka je doménou Trenčína a Záhoria, Popradčanka je veľká výnimka z tohto pohľadu východného Slovenska. Po oceneniach v prestížnej súťaži je už aj oficiálne v prvej Top Päť malých dychoviek Slovenska. Inými slovami, hrajú veľmi, veľmi dobre.

Teda najlepší východniari v dychovke?
Presne, presne tak!

Popradčanka zažíva v poslednom čase úspechy nie len pred publikom, ale aj pred odbornými porotami. 

 

Mestský park v Tatranskej Lomnici so svojím altánkom sa nachádza na druhej strane hlavnej cesty oproti Hotelu Lomnica. Ten je v samom centre Lomnice a vidno ho zo všetkých strán.

Kúpeľe Nový Smokovec nájdete rovnako ľahko. Na druhej strane hlavnej cesty oproti najväčšiemu smokoveckému kostolu Svätého Petra a Pavla.

Futbalové ihrisko v Tatranskej Lomnici stojí medzi Hotelom Titris a riaditeľstvom Štátnych lesov TANAp-u.

 
 

Článok Modrá lanovka zverejnenia 6. júla 2017. Z dôvodu priority nadčasových článkov ho neskôr presunula na spodok takzvaného feedu. Ostáva však plne k dispozícii čitateľom 🙂

 

 

Mám komentár: