Napriek presvedčeniu mnohých horskí vodcovia v Tatrách vodia turistov na túry aj v zime, nevynímajúc najvyšší Gerlach. Marek Trávniček rozpráva, čo všetko s nimi v zime zažijete:
Horskí vodcovia si teda v zime neberú dovolenku?
Kdeže, nie je dôvod.
V čom všetkom je pri túrach a vodení zima odlišná?
Ja by som predsa začal tým, čo majú spoločné.
V poriadku, čo to je?
Primárne je to stále výstup na horu, jeden a druhý krok hore. Tá túžba človeka dostať sa do stavu, keď nemyslí na hádky, finančné a vzťahové problémy, krízy, ale získava ten nadhľad.
Preto ľudia chodia hore?
Áno, dostať sa do toho stavu, keď nevieš byť nahnevaný a sa uvoľníš, zabudneš, ale to už je len vedľajší efekt. To prvé je dostať sa z bežného života, kde sa premiestňuješ z bodu A do bodu B po priamke do 3D dimenzie. Tá nás jednoducho od pradávna fascinuje a chceme ju zažiť. Aj preto sme začali lietať.
Nástroje
Rozumiem. Poďme teraz na tie rozdiely medzi túrami v zime a v lete?
Kým v lete v podstate používaš len ruky a nohy, v zime ťa čaká aj náčinie. Stúpacie železá, teda mačky, cepiny, špeciálne oblečenie.
Z pohľadu klienta to znamená presne čo?
Musíš sa ho naučiť používať. Ako ho držať, ako sekať do ľadu a tak ďalej. Horský vodca ťa to zase musí vedieť naučiť. Iba v tomto samotnom máš v zime širší zážitok.
Viac disciplín
Je potom zima akosi bohatšia na možnosti, čo sa dá robiť?
V zmysle, že máš viac disciplín, ktorým sa venuješ, áno. Je tu peší zimný výstup, lezenie v ľade, skialpinistické lyžiarske túry, alebo výstup na lyžiach, teda keď vlečieš lyže na chrbte, aby si sa potom spustil zo štítu.
Lezenie v ľade, máme na to dosť miest?
Áno, či už v Tatrách, alebo aj v Slovenskom raji.
Sú potom pre bežného turistu – laika zimné túry náročnejšie?
Netreba sa báť, ľudí povzbudzujem, vždy vyberieme, čo sa komu hodí. Všetko sa dá naučiť krok za krokom, nič netreba stihnúť za jeden deň. Niektorí klienti ma potom aj prekvapia, kam to až dosiahnu.
Napríklad?
To ma vo vodení fascinuje azda najviac, odhaliť skryté túžby klienta, o ktorých v danom momente ani len netuší, že ich má. Najlepšie to vysvetlím príbehom.
Sem s ním!
Prišla za mnou klientka, ktorá ešte nikdy nestála na skialpových lyžiach. Tak sme začali. Prvá krátka túra, prvá o čosi dlhšia a dlhá túra, prechod. A tu zrazu o dva roky mi posiela fotku zo skialpového prechodu Hautte Route zo Chamonix do Zermattu, čo je jeden z najnáročnejších zimných trekov.
„Zima odhalí skryté túžby, o ktorých ešte netušíme.“
Marek Trávniček
Teda, to čo ťa baví, je takto zvyšovať výkony ľudí?
Vidieť, ako človek zisťuje, že ho to láka, ako sa postupne otvára tá jedna a druhá matrioška jeho ďalších túžob a cieľov.
Povedia ti potom klienti, že takéto pokračovanie prvej túry nečakali?
O tom celý čas hovorím, že ide o ich skryté túžby, ktoré sami pred sebou ešte neobjavili. Raz mi jeden klient povedal, že na Vidlové sedlo nejdeme, tam si netrúfa. Ja som mu nič nepovedal, iba rok sme chodili ťažšie a ťažšie túry, až prišla chvíľa, keď sme na ten hrebeň vyliezli. A to tak, že on už nemal strach, naopak, bol úplne uvoľnený a si to užíval.
Rok mu stačil na posun jeho hraníc?
Áno, a tým, že sa zlepšíš, môžeš potom zažiť ešte viac.
Šesťhlavý drak
Vráťme sa k zime samotnej. V čom ešte mení prácu a úlohy horského vodcu?
Zimným počasím prináša viac technických výziev. Je to ako keď riadiš auto v lete a v zime. V zime je to náročnejšie.
O aké výzvy ide?
Sneh môže byť hlboký, ty sa prebáraš a stojí ťa to viac síl. Alebo môže byť naopak tvrdý, alebo rovno natrafíš na ľad. Musíš dávať pozor na lavínové riziko. Kto zažije, nezabudne na zimný vietor, ktorý drasticky znižuje pocitovú teplotu. Ak do vetra aj sneží, potom…
Prichádza fujavica?
Presne tak a ty stratíš orientáciu a nevieš kde si. Áno, máš GPS a buzolu, ale i tak v notoricky známom teréne na chvíľu zablúdiš. Niekde máš úplne slnko, ale je taký mráz, že hrozia omrzliny. Sú ale aj také dni, že vďaka snehu paradoxne výstup a zostup je ľahší ako v lete. Ale to sa vie rýchlo zmeniť.
Oproti letu v zime teda treba číhať na viac rizík?
Nejde ani o počet, ale ich nepredvídateľnosť. V lete máš skaly, ktoré sú rovnaké a vieš o nich. Áno, príde búrka, ale tú vieš predvídať, respektíve sa postupne ohlási. V zime ale čelíš, ja ho nazývam šesťhlavému drakovi.
Prečo šesťhlavý drak?
Zvládneš jednu takú situáciu a už si myslíš, že si v pohode a znenazdajky sa objaví ďalší z problémov, ktorý som spomínal. Si napríklad na peknom prašane, tešíš sa, ale prejdeš za roh a objavíš sa na teréne, kde sa môže hocikedy odtrhnúť dosková lavína. Zima je vskutku pekný challeange (výzva)… (smiech)
Aby sme ale zase ľudí od zimy nevystrašili, ako sú tieto drakove hlavy zvládnuteľné?
Ja ľudí na zimné túry veľmi povzbudzujem. Sú to tie skúsenosti a znalosti vodcu a jeho opatrenia, ktoré riziká extrémne minimalizujú. Ak to vyžaduje situácia, idú s dvoma klientmi miesto jedného až dvaja vodcovia, alebo túra sa úplne zruší. Nakoniec aj v tých zimných komplikáciách sa nachádza tá ďalšia krása túry, prečo tam ideš. Natrafíš na fujavicu a len pri nej si naozaj vychutnáš návrat na chatu (smiech).
Srdcovky
Je niečo špeciálne, čo máš na zimných túrach vyslovene rád?
Hmmm, …. (rozmýšľa). Mám rád zimné tatranské prechody so skúsenými zahraničnými turistami, ktorí prechodili Alpy, Himaláje, Andy. Keď vidíš ich úžas z tej výnimočnosti Tatier, ktorú nečakali, teda tú výnimočnú blízkosť a dostupnosť toho, čo iné veľhory skrývajú vysoko a ďaleko, na to sa vždy teším, ako im môžem to prekvapenie naservírovať.
Tak si to pekne povedal, že musíš dať ešte jednu vec (smiech). S čím nás ešte zlákajú zimné túry?
Keď som spomínal tie nástroje pri zimnej túre …ich samotný fenomén, keď si ho na chvíľu uvedomíš. Že človek je z prirodzenosti ten „Tool Creator“, tvorca nástrojov, že ak nevie lietať, tak vymyslí nástroj, aby mohol. Že cez nástroje dokážeme potom úžasné veci, že ich musíš používať a zdokonaľovať.
Hovoríš o mačkách, lyžiach a cepinách?
Áno, ľadopád by si len rukami a nohami nevyliezol. Nástroje samotné sú ďalší dôvod, prečo nás to láka vyskúšať, lebo máš ten nástroj. Už pracuješ v mysli aj s ním. Porovnávajúc, v lete sme skôr turisti naturisti a v zime tvorcovia nástrojov, keď ich zdokonaľujeme a objavujeme.
A zdokonaľujú sa?
Bezpochyby. Mačky boli niekdy bez predných hrotov, tie teraz umožňujú liezť vertikálne, sú aj ľahšie. Zvyšuje sa kvalita lyží, znižuje ich váha. Rovnako hmotnosť cepín, mení sa ich zakrivenie, zdokonaľuje ich držanie. To zdokonaľovanie sa nikdy nezastaví.
Napriek všetkému letné vodenie a záujem turistov je asi oproti zime väčší?
Asi áno, ale záujem sa celkom vyrovnáva. Tým, že sa zdokonaľuje vybavenie a oblečenie. Veľa sa o zimných túrach hovorí, ľudia chcú zažiť viac.
Kto je Marek Trávniček
- Horský vodca
- Predseda Národnej asociácie horských vodcov SR
- Žije v Hornom Smokovci
Popri tom stíha aj iné aktivity - Športový tréner so špecializáciou na tréning po zraneniach
- Manažér 1. FC Tatran Prešov
- Má rád hokej, bicykel, hru na piáno a divadlo