Až dva festivaly prinesú prvé dva júlové týždne Tatranského kultúrneho leta. Na plagátikoch nájdete mená umelcov a dátumy podujatí. O všetkom ostatnom zaujímavom navyše aj spoza zákulisia vám povie .
Začíname v sobotu o 10.00 na autobusovej stanici v Tatranskej Lomnici charitatívnou akciou Káčer na bicykli 2017.
Správca nadácie TA3 Peter Káčer tu štartuje poslednú tohtoročnú etapu svojej Tour Slovenskom. Cieľ má na Štrbskom Plese.
Pretekmi zbiera peniaze pre ľudí, ktorým veľmi pomôžu.
Cez víkend rozdelí aj 500 eur medzi piatich obyvateľov Vysokých Tatier, ktorých súčasťou života je vozík. Prevezme ich Lomničan Milan Mach. Ten je inšpiráciou aj pre mnohých ľudí bez tohto hendikepu. S vozíkom urobí počas dňa niekoľko trás a má lepšiu kondíciu ako mnohí z nás.
Navnadiť vás môže aj toto video. Hoci štart bude vysielať v priamom prenose TA3, odporúča prísť osobne. Aj kvôli vystúpeniu folklórneho súboru Venček.
Viac o Káčer na bicykli 2017 povie aj táto linka.
V sobotu o 19.00 v „kongreske“ hotela Tistris v Tatranskej Lomnici začína tatranská časť festivalu Šengenský poludník.
Vystúpi Orchester ľudových nástrojov – 35 členný zbor z Užhorodu. Multikultúrny charakter tohto krásneho ukrajinského mesta ovplyvňuje aj repertoár, jeden z dôvodov, prečo prísť.
Ide už o deviaty ročník festivalu mládežníckych orchestrov a zborov.
Ako je známe i z iných žánrov, mladí motivovaní muzikanti zahrajú často aspoň tak dobre ako starí harcovníci aj práve pre vďačnosť z možnosti vystupovať na festivale.
„Prvé tri dni festivalu sme sa snažili žánrovo rozptýliť do troch rôznych odtieňov a ľudová hudba z Podkarpatia sa nám javil ako dobrý začiatok,“ hovorí dramaturg TKL Jano Bendík.
„V rámci dramaturgie Poludníka trocha netradičné, niekto to nazve až úlet, ale jazzový Klasik Band sa nám takisto na začiatok júla javil ako výborný nápad,“ hovorí Jano Bendík.
O 16:00 začína koncert v altánku v Tatranskej Lomnici.
O 19:00 v Kúpeľoch Nový Smokovec.
Pri rozhodovaní, či prísť, vám znova pomôže ukážka:
Bez preháňania vskutku dve sakrálne lahôdky sľubujú dva ďalšie koncerty Šengenského poludníka:
O 18.00 v pondelok vystúpi poľský miešaný zbor Ad Libitum.
O 17.45 na druhý deň v utorok jeho ukrajinskí rovesníci z komorného súboru Jevšan.
Oba koncerty uvíta kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.
Podľa monitoringu Jana Bendíka sa v štátny sviatok takmer nikde nekonajú väčšie kultúrne podujatia.
„Pritom je to voľný letný deň, a práve preto v stredu sa možno prísť zabaviť na náš mikro hudobný multižánrový festival Altan Fest,“ vysvetľuje Jano Bendík.
Bonbónik pre fajnšmekrov: Skupina Fanatic
„Ich príbeh je úžasný. Chlapi založili kapelu ako trinásťroční na ZŠ a čo je hlavné, zapĺňali klubovne a sály pri koncertoch, účinkovali aj v československej TV. Ich kariéru potom prerušili vojenské služby, školy a sobáše, odsťahovanie sa za prácou,“ vysvetľuje Bendík.
Po 33! rokoch sa rozhodli pre comeback a znova s veľkým úspechom. „Toto nazývam legendou. Veľmi zaujímavé je, že ide o Tatrancov zo Smokovca a Tatranskej Lomnice. Takisto, že zložili dvesto vlastných skladieb,“ dodáva Bendík.
Kostru kapely tvoria Vilo Ferenčík, Mišo Labus a Milan „Mavo“ Kontrík. Viac o znovuzrodení Fanaticu sa možno dozvedieť tu.
Spoznávate telocvičnu v Tatranskej Lomnici? Fanatic začal hrať pre obecenstvo hneď po založení kapely.
O 33 rokov starší s novými nástrojmi na koncerte v bare Oáza. Žáner big-bít. Fanatic dnes skúša v mestskom zdravotnom stredisku, keď tam počujete tóny hudby, vedzte, sú to oni.
Festival Altan Fest začína vystúpením Fanaticu o 16.00 v stredu v Altánku v parku v Tatranskej Lomnici.
Po nich nasledujú:
bluesová kapela BLUESWEISEER,
KARPATSKÉ CHRBÁTY a VRBOVSKÍ VÍŤAZI.
Pôvodne mali vystúpiť len Chrbáty Braňa Jobusa, tak je to uvedené i na oficiálnych plagátoch. Naliehali sme ale aj na príchod Víťazov, a Braňov brat, ktorý mal pôvodne iné plány, sa dal presvedčiť,“ hovorí Bendík.
Dôvod presviedčania?
„Vrbovskí víťazi miesto hudobných hrajú na pracovných nástrojoch. Kto ich ešte nevidel a nepočul, myslíme, že aspoň raz za život treba,“ spresňuje Jano Bendík.
Ako to znie, ak sa hrá na plastových potrubiach, záchodových misách a rýľoch?
Dňový festival uzavrie levočské zoskupenie Chorus Minor.
„Hrajú nielen sakrálne skladby. Majú relatívne veľké úspechy, tlieskajú im v Holandsku, Česku, Poľsku, Nemecku, len my ich možno doma až tak nepoznáme a práve to bolo veľkou motiváciou pozvať ich na festival a ukázať ľuďom,“ predstavuje levočský chór Bendík.
Nepochybne milovníci kontrastov si po Vrbovských víťazoch tiež prídu na svoje.
O 21.00 v Altánku v parku v Tatranskej Lomnici odštartuje francúzskym filmom Hore za láskou aj tatranské letné kino. Snímku uvidíte v slovenskom znení.
Presun z Jazierka Jano Bendík vysvetľuje väčším počtom miest na sedenie.
Dôležité vedieť: O čapované pivo nik nepríde. Podľa Bendíka letné kino by bez neho nebolo letným kinom.
O 15.00 pri Altánku v parku v Tatranskej Lomnici začína 2. ročník zrazu automobilových veteránov Tatranský Oldtimer.
Pozvánka raketovo naberá na atraktivite po rozmenení na drobné, a aj to riaditeľ podujatia Martin Mladoň -ke nepovedal ešte všetko 🙂
Čo zažijete na Tatranskom Oldtimeri?
„Tento ročník sme venovali obdobiu prvej československej republiky medzi dvoma svetovými vojnami.“
„Ďalším tématickým motívom je 120. výročie vzniku automobilky Tatra, preto Tatroviek uvidíte tentoraz o čosi viac.“
„Oproti iným zrazom, kedy veteranisti komunikujú najmä medzi sebou, tento smerujeme oveľa viac pre verejnosť, aby sa o autách dozvedeli ľudia čo najviac.“
„Preto sa netreba ostýchať pýtať, pýtať sa, pýtať sa a prihovárať k majiteľom áut. Na motor, históriu, konkrétny príbeh auta, …, majitelia budú nadšení možnosťou vám všetko porozprávať.
Na Oldtimer 2017 zavíta až 79 posádok. Neprídu len autá, ale aj prvorepubliková móda.
„Je predsa len jedna vec, na ktorú sa podľa veteranistických zvyklostí nepýta. A to cena toho ktorého auta.“
„Názov áut Tatra a Tatry samozrejme súvisia. Automobilka v Tatrách testovala autá kvôli extrémnym podmienkam. Dnes to znie možno prekvapujúco, ale treba si uvedomiť, že v tom období neboli napríklad asfaltové cesty a lepšie miesto v Československu azda ani nebolo.“
„Pôvodná testovacia trasa viedla z Tatranskej Lomnice na Štrbské Pleso a do Štrby, i preto aj naša sobotná trasa povedie z Lomnice na Pleso.“
„Na svoje si prídu aj dámy, ktorých často téma motorov až tak nezaujme. Vďaka prítomnému Salónu 1. republiky budú môcť obdivovať vtedajšiu módu.“
A na čo sa najviac teší Martin Mladoň? (na snímke vpravo)
„Môžem vypichnúť azda dve autá:“
„Prvou je sanitka Škoda Tudor, ktorá zachraňovala aj ľudské životy v Michalovciach a Sobranciach po roku 1949. Aj dnes je majiteľom práve lekár, ide o jediné zachované vozidlo v tomto prevedení na Slovensku.“
„Tiež sa teším na Tatru 17 z roku 1927. Na Slovensku také auto nenájdete. Unikátna je tiež tým, že ako jedna z mála Tatroviek nie je chladená vzduchom, ale vodou. Išlo o luxusnejšiu verziu.“
„A viac už neprezradím! Prekvapení bude ale oveľa viac.“ 🙂
Aká hudba sa hodí k autám z prvej republiky?
O 19.00 po priehliadke áut v Kúpeľoch Nový Smokovec vystúpi Prešovský Dixieland.
Váhate? Tu je ukážka dixie tónov:
O 16:00 Altánok v parku v Tatranskej Lomnici
O 19:00 Kúpele Nový Smokovec
Koncert folk-rockovej skupiny Ostrov.
Miestni vedia, že Ostrov je niečo špeciálne, neobyčajné, nie každodenné. Pre turistov zďaleka znova ukážka pre uľahčenie rozhodnutia prísť.
Článok zverejnenia 6. septembra 2017. Z dôvodu priority nadčasových článkov ho neskôr presunula na spodok takzvaného feedu. Ostáva však plne k dispozícii čitateľom 🙂