Tatry nie sú len túry, ale aj kultúra a zábava po nich. Posledné dva augustové týždne vás Tatry pozývajú na štyri koncerty a jedno divadlo.

Lepšiu pozvánku ako rozprávanie Jána Bendíka si Modrá lanovka nevie predstaviť. Tu je kratučký rozhovor.

 

Čím nás zláka do hľadísk Tatranského kultúrneho leta jeho šéf dramaturg tentoraz?
Začíname v piatok 18. augusta letným kinom Dieťa Bridget Jonesovej. Chcem upozorniť, že na poslednom premietaní Kniha džunglí minulý týždeň sme dosiahli divácky rekord, a to 424 divákov. Sedelo sa na lavičkách, na dekách, na karimatkách, skrátka paráda.

Nateraz nefungujúce kino Tatry má v sále okolo 300 stoličiek. Teda ide vskutku o absolútny kinový rekord?
Ak nebudeme počítať smokovecký amfiteáter a vtedajšie masové politické festivaly, tak v novodobej histórii Tatier po roku 1989, áno.

Je to aj tým pivom, ktoré ku filmom podávate?
Nepopriem to, pivko dotvára originálnosť celej tej atmosféry. Podľa mňa ale zapôsobilo najmä dobré počasie, teda teplo, nové vhodné miesto kina v altánku v parku v Lomnici a rozhodnutie vysielať dabované nové filmy, ktoré ešte neboli v televízii.

Je možné, že tento rekord do konca leta ešte prekonáme?
Áno, a dúfam, že sa tak stane. Ak nepríde ochladenie, máme šancu.

Po kine nás čakajú koncerty?
Presne tak, ako vždy. V sobotu 19.augusta o 15.00 v altánku v parku v Tatranskej Lomnici a o 18.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec zahrá Banda Americano.

Čo je to za partiu a čo hrajú?
Chlapi sú zo Žiaru nad Hronom a koncertujú v hudobnom štýle USA 50-tych rokov minulého storočia. Vychutnáme si cover-verzie zo žánrov jazz a swing. Táto skupina vie, ako zabaviť publikum.

Všimol som si, že v programe sa vyskytuje viacero kapiel, ktoré sa akoby takto úzko špecializujú na nejaké obdobie, krajinu a štýl.
Áno, prebieha 12. ročník kultúrneho leta a my si na každom značíme a vyhodnocujeme reakcie divákov, účasť na podujatiach. Ľudí sa pýtame, ako sa im to, či ono páčilo a čo by si želali. Podľa týchto poznatkov potom zostavujeme program. Banda Americano má veľké šance zožať u nás úspech.

V nedeľu náš čaká kto?
Na tých istých miestach a časoch ako v sobotu zahrá country rocková kapela zo Spišskej Novej Vsi The Colt. Ide, ako sa povie, o zvučné meno. Chlapi toho už majú odohrané a môžu sa popýšiť mnohým.

Napríklad?
Vyhrali napríklad piešťanskú Lodenicu 2014 alebo olomouckú Záhradu. Už len desiatky koncertov v Čechách, ale aj Poľsku a USA hovoria o ich kvalite. Najskôr hrali „čisté“ country, dnes u nich nájdeme country fusion s rockom.

The ColtNa koncertoch The Colt sa zábava aj kapela, aj publikum. 

Prechádzame na ďalší, posledný augustový víkend. Čo nás čaká v Tatrách na konci prázdnin?
Piatok 25. augusta začíname divadlom a to rovno premiérou! Lomnický divadelný súbor Paľa Bielika o 19.00 vo svojej klubovni v budove kina Tatry predstaví hru Číňania.

Premiéra nie je každý deň. Čo ťa na tejto hre zaujalo?
Ide o komorné predstavenie, v ktorom účinkujú dvaja herci Alenka Čechová a Matúš „Košťo“ Kostelník. Už len táto informácia priláka mnohých Lomničanov, aj keď pozvaní sú samozrejme všetci milovníci divadla. Hru navyše režírovali Dušan Kubáň a Mišo Novák z Divadla Commedia, čo je znova, aspoň pre mňa osobne, ďalšie lákadlo. Po predstavení hneď o 20.00 nasleduje letné kino v altánku v parku, stačí prejsť pár krokov.

KostelníkovciMatúš „Kosťo“ Kostelník s manželkou Dadou, ktorá ho v divadle veľmi podporuje. Snímku urobil Martin „Kovis“ Kováč.


Pre Matúša sú Číňania v tatranskom súbore už druhá divadelná hra. „Ale prvá, kde si naozaj zahrám trocha viac. V prvej som totiž hral nehybného človeka na posteli po mŕtvici, polomŕtvolu, ktorá v scenári toho veľa nenahovorila,“ vysvetľuje s úsmevom.

Matúš, dnes už naturalizovaný Tatranec, sa k nám prisťahoval z Levoče. Pri vstupe do súboru neváhal. „Chcem aby lomnické divadlo ďalej pokračovalo, Alenka Čechová ho vedie s nadšením a nová krv zvykne pomôcť,“ spresňuje. Číňania sú podľa Matúša komédia, ktorá hľadisko rozosmeje.

 

… pokračujeme v rozhovore s Janom Bendíkom:

Aký film sa premieta?
Tentoraz animovaný, hľadá sa Dory.

Ak niekto pokorí čerstvý divácky rekord, bude to Bridget alebo Dory?
Tipujem Dory, ide o detský film. Keď deti zavelia poďme do kina, ťažko sa rodičom odmieta (smiech..)

Sobota a nedeľa?
V sobotu znova najskôr v Tatranskej Lomnici v altánku v parku o 15.00 a potom, kto by mal chuť aj na reprízu alebo smokoveckú premiéru, o 18.00 v Kúpeľoch Nový Smokovec ho čaká koncert rockovej skupiny Iconito. A v tomto prípade poviem, existujú super vážne dôvody prísť.

Tak si ich povedzme.
Chlapi vyhrali Košický zlatý poklad, čo je pre mňa a mnohých vstupenka medzi dobré kapely. Zastupuje ich český Warner Music. Ale najmä hrajú príjemnú muziku, z môjho hľadiska dramaturga je zaujímavé, že výlučne pôvodnú slovenskú tvorbu, čím obohatia naše kultúrne leto. Radšej posielam drobné cez Sozu na účty slovenských kapiel ako svetovým interpretom, ktorí už kotvia s jachtami na Bahamách.

IconitoIconito okrem zvuku vedia zaujať aj „vizuálom“. 🙂

To je veru zaujímavý postreh. Aký žáner náš čaká v nedeľu?
Folklór a ak by sa niekto pýtal, či sa oplatí prísť, odpoveď znie Maguráčik. Niet azda relevantného festivalu doma a v zahraničí, kde by títo Kežmarčania ešte nezavítali. Pre mnohých Tatrancov a turistov môže byť ešte atraktívnejším lákadlom informácia, že ako jediní prezentujú autentický goralský folklór regiónu Zamagurie.

Je to záver kultúrneho leta a našich rozhovorov?
Nie, nie. Začiatok septembra bude patriť festivalu Tatra Flowers a známej letnej charitatívnej dražbe. Tak sa v Modrej lanovke ešte raz stretneme.

 

TAtranské kultúrne leto

Mestský park v Tatranskej Lomnici so svojím altánkom sa nachádza na druhej strane hlavnej cesty oproti Hotelu Lomnica. Ten je v samom centre Lomnice a vidno ho zo všetkých strán.

Kúpeľe Nový Smokovec nájdete rovnako ľahko. Na druhej strane hlavnej cesty oproti najväčšiemu smokoveckému kostolu Svätého Petra a Pavla.

 

Článok Modrá lanovka zverejnenia 6. septembra 2017. Z dôvodu priority nadčasových článkov ho neskôr presunula na spodok takzvaného feedu. Ostáva však plne k dispozícii čitateľom 🙂

 

 

Mám komentár: