Máme pred sebou poslednú tretinu programov Tatranských Vianoc. Čo nás ešte čaká, hovorí dramaturg cyklu Jano Bendík.

 

Sedem vystúpení za nami, tri pred nami. Ako Tatranské Vianoce zatiaľ prebiehajú?
Programy doteraz videlo 2 100 ľudí. Od ľudí dostávam signály, že naše programy im pekne pomáhajú vytvárať vianočnú atmosféru a náladu.

Povieš nejaký moment, ktorý ťa vyslovene zaujal?
Bolo ich viac, ale páčilo sa mi, ako na koncerte dua McCrary a Wright (na titulnej snímke, foto Oliver Ondráš) v Tenisovom centre napriek jazykovej bariére hľadisko začalo spievať a na niektoré pesničky i tancovať. To sú tie najlepšie koncerty.

Čo nás ešte čaká?
Nazvem to druhým vrcholom celého programu. V stredu 27. decembra v kostole svätého Petra a Pavla v Novom Smokovci bude herečka Božidara Turzonovová recitovať vianočné básne a spevácke zoskupenie Danubius Octet Singers spievať vianočné piesne.

Na tablete to asi nevidno, ale z hlasu a očí ti vyviera doslova nadšenie. Prečo sa ti páči tento program?
Božidaru ako herečku pozná každý, je legendou, už len v národnom divadle hrá 53 rokov. Čo viem, v Tatrách ešte nerecitovala. Hneď po poslednom vianočnom dni si takto prehĺbiť zážitok z Vianoc môže byť pre mnohých krásne.

Božidara TurzonovováV Novom Smokovci nás čaká jedna veľká chuťovka!

Chlapi budú spievať bez hudby, Božidara recitovať a vzájomne sa striedať?
Áno. Pri Danubiuse ide o hudobný žáner, ktorý nazývame a´cappela, kde hudobný sprievod nástrojov zámerne nie je. Chlapi zo zboru sú tiež známi profesionáli zo slovenskej aj viedenskej filharmónie. Vlastne im môžeme aj ďakovať, bez nich by samostatne asi Božidara neprišla. Ľudí jednoducho veľmi, veľmi pozývam (smiech).

Kedy a čím zakončíme sériu vianočných programov?
30. decembra v sobotu v kongresovej sále Kúpeľov Nový Smokovec uvedieme pri príležitosti 70. výročia vzniku mesta Vysoké Tatry jeho monografiu. Mal som ju už v ruke. Môžem povedať, podarilo sa veľmi kvalitné dielo, autori si dali záležať. Rozsah, hĺba a kvalita informácii podľa mňa presahuje to, čo v monografiách miest a obcí bežne vidíme.

Aká je cena knihy?
Tridsať eur. Aj vzhľadom na to, čo som povedal, cena nie je malá. Na uvedení v sobotu ju ale bude možné získať za uvádzaciu cenu 20 eur.

Tipnem si, že k uvedeniu encyklopédie pridáte ešte niečo. Pridáte?
Áno. Deň pred Silvestrom chceme zahrať na zábavnú strunu. Preto divadlo Commedia príde s komédiou Zabíjačka. I tento, tak ako všetky programy, je zadarmo. Vzhľadom na kapacitu kúpeľnej kongresky 206 miest neviem garantovať, že sa všetci zmestíme, preto odporúčam prísť o čosi skôr.

Commediu pozývate do Tatier celkom často?
Ľudia tento súbor milujú, sú to Popradčania, majú k nám blízko a podľa ocenení a divadelných kritikov ho smelo nazvem najlepšie neprofesionálne divadlo na Slovensku.

Názov: Vysoké Tatry – včera a dnes
Zostavovatelia: Zuzana Kollárová, Ingrid Janigová
Počet spoluautorov: 15
Počet strán: 560

Naposledy vydaný súhrn informácií: 1969
Doba zostavovania: Tri roky
Zdroje: Archívy, knižnice, rozhovory s pamätníkmi, iné dobové dokumenty
Odborný gestor: Štátny archív Poprad

Hlavné tématické kapitoly: Šport, samospráva, cestovný ruch, ochrana prírody, kúpeľná liečba, kultúra, politika, architektúra, Tatry v umení. Horskí vodcovia a horská záchrana.

“Bola to rozsahom náročná práca. Človek sa pri takomto veľkom projekte veľa naučí a tiež dozvie,“ hovorí jedna zo zostavovateliek knihy Ingrid Janigová.

 

Mám komentár: