Marka Blitsteina pozná v Tatrách asi každý. Rodený Moskovčan začal pred 20-imi rokmi do Popradu organizovať letecké zájazdy z Ruska. Dnes inšpiruje najmä inováciami vo svojom hoteli Družba v Jasnej.

 

Ak ho náhodou nepoznáte, odporúčam zastaviť sa. Zmysel pre humor, postrehy o biznise a rozprávanie o Rusku stoja za to.

 

Ale o inom som chcel.

Pred piatimi rokmi mi dal ochutnať ukrajinský boršč. Odvtedy si pri skoro každej príležitosti nejaký objednám. Takmer vždy ale ostávam sklamaný. To nie je to, čo som jedol v Jasnej! Tak mi vtedy chutil!

ukrajinský boršč

Keď sme sa teraz po dlhom čase znova stretli, spontánne som sa spýtal, či možno prezradiť, ako sa ten jeho boršč robí. Keď povedal, že recept nie je tajný, Modrá lanovka mala hneď nový príspevok.

 

Ako?
Na začiatok Mark upozorňuje, že boršč je sám o sebe vedná disciplína. Už len preto, že existuje 28 hlavných receptov od tradičného ruského po poltavský. Nehovoriac o ďalších stovkách ich variácií.

Mark vo svojej Ľudovej reštaurácii podáva Ukrajinský borčš. Tajomstvo jeho chuti ale spočíva v nezvyklej príprave.

 

Cviklu varí v šupke
1. „Na rozdiel od väčšiny kuchárov nesmažím cviklu na panvici, ale najskôr ju uvarím vo vode v šupke,“ prezrádza prvý krok, ktorý spôsobuje zásadný rozdiel.

2. Cviklu varí spolu s mäsom, ktoré tak nestráca farbu.

3. Do boršču dáva vždy tri druhy mäsa. Hovädzie, bravčové a baranie.
4. „V úplne rovnakom pomere, to je podstatné,“ spresňuje.

 

5. Tiež je dôležité, čo do boršču nedáte. „Prášky, prísady, bujóny, ocot sú v našej kuchyni striktne zakázané, logicky to platí i pre boršč,“ povedal. Ak treba niečo osladiť, použite radšej mrkvu. Ak niečomu pridať kyslosť, je tu paradajka.

6. Mark do borčšu nedáva ani zemiaky, hoci pri iných jedlách ich má rád. Smotanu dáva na oddelený tanierik, aby si jej každý dal množstvo podľa svoje chuti.

Braňo branislav adamec
Kuchár Braňo Adamec. O príprave boršču z Jasnej hovorí, že je o tretinu náročnejšia ako bežného, čo sa týka úkonov, aj použitých surovín.

 

Ako Markov boršč finalizujeme?

7. Pridáme bielu papriku, paradajky, predtým uvarenú fazuľu, kapustu, mrkvu a už tiež uvarenú a od šupky očistenú cviklu. Do toho po dovarení pridáme kôprovú vňať a čerstvo pokrájaný struk cesnaku.

Tieto zdanlivo jednoduché postupy dodajú borčšu neopakovateľnú chuť. Stačí už len zobrať varechu a ísť na to!

mark blitstein BlitshteynMark Blitstein. Hoci šéfuje veľkému biznisu, občas sám varí v kuchyni. Podľa neho manažér len tak naozaj spozná prevádzky a môže ich riadiť.

borščBoršč z Jasnej je zaujimavý aj pre fotografov. Modrá lanovka-ke pomohol a s fotením sa vyhral popradský fotograf Oliver Ondráš.

Text spísal Tomáš Tišťan.

 

 

Mám komentár: