Na jednej z ciest z našich Tatier do Zakopaného sa až do NOVEMBRA 2018 stavia tunel. Slovákom to predlžuje cestu o 20 až 40 minút.

Modrá lanovka vám preto ukáže, kadiaľ ísť a čomu sa vyhnúť.

 

Aktualizácia november 2018:

Tunel v Poronine je už hotový, preto dopravné obmedzenia na ceste do Zakopaného kvôli  stavbe už nie sú.

Tento príspevok ale o ceste do Zakopaneho nechávame na webe, lebo stále dobre poslúži. Ukazuje dve alternatívy ako sa do Zakopaného dostať. Odporúčame vyskúšať obe. Jednu cestou tam a druhú cestou späť.

Inak nový tunel je celkom zaujímavá dopravná stavba a veľmi zjednodušuje dopravu. Treba vidieť 🙂

Pokračuje pôvodný článok:

Tomu, kto príde do Tatier na viac dní, odporučiť ísť do poľského Zakopaného je takmer povinnosť. Ide o čarovné mestečko s neuveriteľne svojskou atmosférou.

Chodia tam aj mnohí Tatranci, ktorí si chcú občas odskočiť od horského ticha k davom rušnej ulice.

 

Do Zakopaného vedú v princípe dve základné trasy.

Jedna rýchlejšia cez hraničný priechod Podspády. Druhá, nazvime ju turistická s peknými výhľadmi cez prechod Lysá Poľana. Na mapke modrá.

Ak sa dnes rozhodnete pre rýchly sivý variant* cez Podspády, môžete ostať veľmi prekvapený. V Poronine, na známej odbočke cez železnicu uvidíte takýto obraz:

Neprejdete! 

Čaká vás približne 4 kilometrová obchádzka. Mapka ju už v označenej trase zahŕňa.

Dĺžka obchádzky sama o sebe nie je katastrofou. Kvôli viacerým križovatkám blízko seba však vytvára neuveriteľne dlhé zápchy. Tie Google do mapky nezapočítal.

Testovali sme to. Pod 20 minút zdržania sa počas dňa nedostaneme aj keby čo, 40 minút sa dokáže tiež poľahky prihodiť.

 

Preto, ak nemáte špeciálny dôvod ísť cez Poronin, do novembra 2018 Modrá lanovka odporúča ísť turistickou trasou cez priechod Lysá Poľana.

Lysá Poľana bola roky hlavným hraničným prechodom. Podspády sa pre verejnosť otvorili až po roku 1989 a pre zrýchlenie trasy si získali popularitu.

Potom je to už jednoduché.

Na tomto kruháči s krásnym pozadím treba zvoliť smer Zakopané. Ešte nedávno pred stavbou objazdu bolo treba na odbočenie striehnuť, bočná cesta bola skrytá a nevýrazná.

Ak aj pre nejaký dôvod predsa len zvolíte hraničný prechod Podspády, stále sa dá zápcham v Poronine vyhnúť. Na nasledujúcom kruháči Tadeusza Kościuszki 302 v Bukowine neodbočíte na Poronin, ale Poprad. Až sa dostanete na už spomínaný kruháč s krásnym pozadím a do Zakopaného bez zápch.

rondo bukowina

Alebo ako rafinovanú skratku z toho istého miesta možno použiť aj Sądelskú cestu:

Toď vsjo, základná informácia.

Ak vám ušetrí frustráciu zo 40 minútového pobytu v zápche, Modrá lanovka sa bude tešiť. Sme v cieľovom horskom mestečku:

zakopane poľská zmrzlina

Ak vás téma zaujala, máme ešte zopár zaujímavých info a obrázkov.

Vizualizácia

Poliaci sa pochlapili a problémovú situáciu v Poronine riešia vskutku veľkoryso. Tu možno kliknúť na vizualizáciu tunela a novej veľkej križovatky.

 

Že ide o veľkú stavbu, vidno aj z okna auta. Budúci tunel popod železnicu. Zápchy sú ako v piatok o 16.00 na prístavnom moste v Bratislave. Treba sa im vyhnúť.
Počas státia v zápche sa dá aspoň pozerať na masív Tatier.

Azda jediným pozitívom obchádzky je, že Slovák sa dostane do vnútra peknej dedinky Poronin.Inak by tam asi nešiel. My sme sa v Poronine cítili ako vo francúzskom filme o pokojnom živote na vidieku.

 

Aj na modrej turistickej trase je však čo vidieť.

Ak vám zvýši čas zastaviť sa len na jednom mieste, nech je ním kaplnka Jaszczurówka. Zistíte prečo. 

Pri už viackrát spomínanom kruhovom objazde s pekným pozadím je parkovisko. Možno vystúpiť a na to „pozadie“ sa pozrieť lepšie.

Upozorniť na stavbu tunela Modrá lanovkaku navnadila aj táto tabuľa. Upozorňuje na problém v Poronine, turista z nej však ťažko niečo vyčíta. 

 

 

Mám komentár: