Len jeden blog študenta medicíny stačil na to, aby k Tatrancovi Jánovi Slavkovskému začali húfne mieriť hostia z Ázie.
O sile internetu sme počuli všetci. Ak ho však zažijeme na vlastnej koži, údiv je intenzívnejší.
Ján Slavkovský prevádzkuje v Hornom Smokovci penzión Partizán hostelového typu.
Jeden deň dostal objednávku od čerstvo vyštudovaného lekára z Tajvanu Lee Hou Jou-a.
„Rodičia mu po skončení školy dali príspevok na cestu okolo sveta, majú tam taký zvyk,“ hovorí Ján.
Lee Hou-Jou navštívil Tatry a napísal o nich dlhý blog s množstvom fotografií.
Keď mladý Lee potreboval v Krakove prečkať jeden deň na letecký prestup, rozhodol sa, že radšej zamieri do Tatier.
„Niekde tam videl obrázky Tatier, na bookingu si u mňa objednal izbu na jeden deň,“ spomína Slavkovský.
Ján Slavkovský a Lee si ako „batôžkoví“ cestovatelia názorovo padli do oka. Ani jeden však ešte netušil, aký vplyv bude mať čerstvo zverejnený blog v čínštine.
Najskôr šok, potom blog
Mladého Tajvanca Tatry očarili. „Bol z nich úplne v šoku, lebo vôbec netušil, že tu máme takú prírodu a hory. Slovensko, ak vôbec, sa v Ázii spomína iba so Saganom, hokejom, alebo politikou,“ hovorí Slavkovský. O prírode nevie nik.
Lee si razom predĺžil pobyt na týždeň. Pochodil viacero túr. V jesennom studenom počasí sa v krátkych nohaviciach napríklad vybral na Skalnaté Pleso. „Povedal, že je na zimu zvyknutý. Keby som mu ale po príchode nedal silný tatranský čaj, ktovie, akoby ten deň skončil,“ smeje sa Slavkovský.
Lee sa okrem prírodných krás sústredil aj na praktické info. Ako napríklad môže Číňan porozumieť takémuto cestovnému poriadku, s ktorým má problém i nejeden Slovák? 🙂
Väčšinu snímok blogu však zachytávajú prírodné krásy Tatier.
Z rôznych uhlov.
A tu to všetko začalo
Už v Tatrách Lee Jánovi povedal, že z pobytu napíše blog. Akú vlnu príchodov nových hostí ale vyvolá, ešte netušil ani jeden z nich.
50-násobný nárast
„Kým dovtedy sa u mňa ubytovali turisti z Ázie nanajvýš tak raz za rok, po zverejnení blogu minulý rok minimálne aspoň jeden každý týždeň,“ spresňuje. Chodia ľudia z Tajvanu, Singapuru a Číny. Z krajín, kde čítajú čínske texty.
Leeho Blog má však na svedomí príchod ľudí aj z iných krajín. Napríklad mladých volejbalistiek z Argentíny. „Žije tam veľa ľudí čínskeho pôvodu, blog sa tak dostal i k dievčatám,“ vysvetľuje Slavkovský.
Leeova kompozícia a fotografické oko ukazujú talent a kvalitu. Aj to podľa Slavkovského prispieva šíreniu informácií.
Prečo mal blog taký úspech?
Ján Slavkovský zásluhu pripisuje najmä trom faktorom.
1. Lee je milovník hôr, veľa cestuje. Jeho blog a sociálne siete majú preto veľa followerov, jeho texty ľudia zdieľajú.
2. Robí skvelé fotky. Kompozícia, koncept majú profesionálny vzhľad a ľudí oslovujú.
3. Blog je dlhý a detailný s množstvom praktických informácii o ubytovaní, doprave a iných detailoch.
Čo je lepšie ako platená reklama? Osobné odporúčanie študenta, ktorému dôverujú jeho rovesníci.
Jano Slavkovský si ako hotelier nevie turistov z Ázie vynachváliť.
„Sú veľmi slušní, nerobia žiadne problémy. Dokonca často nechcú nič jesť, našej strave nedôverujú,“ hovorí. Lee vodu z vodovodu ochutnal, až keď mu Ján ukázal, ako ju sám pije a nič sa mu nestane.
V slovenskom blogu by sa tieto snímky asi neobjavili. Pre tajvanské publikum je ale predaj alhoholu v potravinách veľkou kuriozitou.
Dnes pol roka po zverejnení Leeho blogu v Slavkovského penzióne ľudia zo zahraničia tvoria až 80 percent všetkých ubytovaných. Vo väčšine tatranských hotelov, ak nerátame Čechov, pomer býva skôr opačný.
Takto vyzerá titulka článku o Tatrách v klasickej tajvanskej verzii čínskeho písma.
Podľa Slavkovského blog má aj sekundárne vplyvy.
„Hovorím o známom bookingu. Predpokladám, že jeho algoritmy zohľadňujú, skadiaľ si ľudia z neho objednávajú ubytovanie,“ dodáva. Tak, ako čoraz viac objednávok začalo prichádzať z iných kontinentov, veci sa začali nabaľovať.
„Ide o rôzne komentáre, recenzie, zdieľania na sociálnych sieťach. Tak aj na bookingu získal Ján Slavkovský označenie bestseller. Táto nálepka znova budí pozornosť ľudí s túžbou vyraziť na cesty.
Slavkovský nemá na booking také ťažké srdce kvôli platbe provízií ako niektorí kolegovia. „Ak si niekto myslí, že sa vie spropagovať na internete lepšie a lacnejšie, môže ísť tou cestou,“ hovorí.
Na druhej strane priznáva, že vyťažiť z bookingu maximum je hotová alchýmia a vyžaduje to istý čas. Ide o mix postupov a trikov, ako takmer pri každej internetovej platforme.
Ďalšie praktické info, treba prestúpiť na Štarte. Asi toto zdeľuje Lee svojím krajanom.
Cestovať znamená i stopovať a spoznávať sa s ľuďmi. Pobyt v Slavkovského penzióne môže zaujať aj Slovákov. Môžu v ňom stretnúť a pokecať s ľuďmi z celého sveta.
Kuriozity – Čo zaujalo naposledy Jána Slavkovského?
65-ročná Honkongčanka na ceste okolo sveta. „Udivil ma jej vek a že cestovala sama, keď som si spomenul na ľudí toho veku zo svojho okolia, ktorí takéto cesty nepodnikajú.“
Mierotvorca. Keď prišiel ukrajinský autobus a zistil, že v penzióne je ubytovaná ruská rodina, odmietol vstúpiť. Ján ich presvedčil, že na osobnej úrovni živiť donbaský konflikt nemá zmysel.
Zákaz politiky. Rozhovory o nej v penzióne zakazuje úplne. Nedávno totiž nastali hádky na tatranskej pôde aj medzi Španielmi z Madridu a Kataláncami z Barcelony.