Robo Gálfy po nociach skenuje staré diáky, aby prednáškou uviedol do Tatier nový festival horských filmov. Podrobnosti vysvetľuje v krátkom rozhovore:

 

Ako sa známy filmový festival Banff objaví v Smokovci?
Tento naozaj jeden z top svetových festivalov horských filmov má svoju, nazývajú to „World Tour.” V Prahe a Špindlerovom Mlyne ho už nejaký čas hostí môj kamarát Jozef „Pepino“ Šimůnek. Jeden deň mi hovorí: “Počuj, keď už mám s tým toľko roboty, ide najmä o preklady filmov, nechcel by si organizovať tretiu časť v Tatrách?”

A ty si, ako vidno, nezaváhal?
Ťažko bolo odmietnuť, pre mňa je takýto festival oslavou športu v horách a prírode. Cez snímky ľudia uvidia, ako sa dá v horách žiť, čo sa dá v nich robiť, ako možno posúvať ľudské hranice. Nehovoriac o tom, že ide o výber toho najlepšieho, čo tohto roku zaujalo ľudí v Kanade.

V prehliadke som napočítal deväť snímok. Aké oslavy športu uvidíme?
Ja sa teším najmä na film o base-jumpingu, to sú tie skoky zo strmých stien. Teším sa na dokument o vylezení jednej ťažkej veže v Indonézii. Uvidíme tiež tri freeridové filmy z Iránu, Aljašky, Japonska a príbeh o chlapíkovi, ktorý sa po tragickom páde po 18-ich rokoch vráti na miesto, aby dokončil výstup.

Program spomína prednášku. Kto vystúpi na pódium a s čím?
Tradícia hovorí, že prvý ročník musí prednášku viesť organizátor, teda ľudia si vypočujú mňa. Veď už sa aj na ňu pripravujem, posledný týždeň trávim dlhé noci skenovaním starých diákov.

To ich máš toľko?
Jednak je ich dosť, ale aj tá technika. Nalákala ma reklama na jeden skener, ktorý sľuboval najlepšiu kvalitu. Sľub aj plní, len nepovedal, že sken jedného diapozitívu trvá 20 minút (smiech …). Nesťažujem sa, skôr to spomínam na odľahčenie ako vtipnú príhodu. Prednáška bez obrazu a fotiek by nebola to pravé.


Poumaka. V Kanade očarila, zaujme aj v Smokovci?

 

O čom bude prednáška?
Chcem porovnať skialpinizmus v 80-ych rokoch minulého storočia, ako sme ho robili my, keď sme začínali, a ako sa to robí teraz.

Je veľa rozdielov?
Nechcem prezradiť všetko, ale bude o čom rozprávať. Fascinujú ma kontrasty typu, aké ťažké viazania sme mali my, aké ľahké sú teraz, ako sme pred pretekmi spali v autách, akú prípravu absolvujú pretekári teraz, …., no nič, pozývam aj každého skialpinistu …. (smiech)

Počul som, že práve prednáška zatiaľ na Facebooku vyvoláva najväčší ohlas, …
Áno, trocha nás to prekvapilo, ale chceli sme namixovať program, aby bol čo najpestrejší. Deviatka filmov z Banffu a téma prednášky do seba skvelo zapadajú.


Keď si človek pozrie tento trailer, má chuť kupovať letenky.

 

Čo nás ešte čaká na prehliadke horských filmov?
Bude občerstvenie, ak by niekto vyhladol …. a takisto sa mi javilo zaujímavé pre ľudí urobiť k vstupenkám tombolu.

Čo môžem vyhrať?
Ide o rôzne športové potreby značiek Dynastar, Patagonia, CMP a Colmar.

Popradský festival horských filmov sa nenahneval, že prichádzaš s ďalším do Tatier?
Jednak podľa pravidiel medzinárodnej asociácie festivalov horských filmov som sa musel Mariky a Peťa Hámorovcov opýtať, či súhlasia, ale ako som očakával, nemali s tým žiadny problém. Naopak, keď im vyjde čas, určite ich uvidíme v hľadisku.

Teda žiadna kokurencia, ale vzájomné dopĺňanie?
Presne tak. Filmy z projekcie sa vôbec neprelínajú, dátumovo sme v úplne inej časti roka, oni sú súťažný festival a my jednodenná prehliadka už ocenených filmov. To, že si môžeme konfrontovať vkus porotcov dvoch rôznych festivalov, vidím iba ako ďalšiu výhodu.


Film Doing It Scared získal na festivaloch desiatky ocenení. Silný príbeh a odkaz vysvetľuje prečo.

Kedy?

29.decembra o 16.00

Kde?
Grand Hotel Bellevue, Starý Smokovec

Vstupné?
6 eur

 

 

Mám komentár: